Czy w mieście znikną bariery architektoniczne zależy też od mieszkańców Prudnika. Z inicjatywą taką wyszło środowisko osób niepełnosprawnych. Związany z tym projekt, realizuje tamtejsze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na początek powstanie mapa miejsc, gdzie niepełnosprawni napotykają utrudnienia w poruszaniu się po mieście.
- Do 10 września przyjmowane są informacje dotyczące tego problemu – mówi Marek Karp, który porusza się na wózku inwalidzkim. - To bardzo ważna sprawa. Apeluję, aby niepełnosprawni, ich opiekunowie, osoby postronne zgłaszały do PCPR przez internet, telefonicznie, czy pisemnie informacje o miejscach, gdzie występują bariery i utrudnienia typu krawężniki, schody i itp.
- Starostwo, jak i gmina są zainteresowane realizacją projektu „Prudnik bez barier” - powiedziała Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku. - Projekt ten może poprawić sytuację niepełnosprawnych. Na tym etapie skupiamy się na Prudniku, jego śródmieściu. Będziemy zabiegać, aby przynajmniej część tych zadań znalazła się w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.
Pod koniec września zorganizowana zostanie konferencja, podczas której przedstawiona zostanie mapa barier uciążliwych dla niepełnosprawnych. Informacja taka z postulatem likwidacji tych utrudnień przekazana będzie władzom Prudnika i tamtejszego powiatu.