Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-01, 17:18 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: powiat i zakon Bonifratrów chcą zaktywizować seniorów i niepełnosprawnych

Spotkanie w prudnickim starostwie poświęcone aktywizacji seniorów oraz niepełnosprawnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkanie w prudnickim starostwie poświęcone aktywizacji seniorów oraz niepełnosprawnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jest duże zapotrzebowanie na różne formy aktywizacji seniorów oraz osób niepełnosprawnych. W powiecie prudnickim występuje znaczący deficyt miejsc, gdzie taka aktywizacja może się odbywać. Natomiast obecnie jest dużo różnych źródeł finansowania takich przedsięwzięć. O tym, jak wspierać wykluczonych społecznie, dyskutowano w prudnickim starostwie.
- Moja córka jest niepełnosprawna i pracuje – mówiła podczas tego spotkania mieszkanka Prudnika. – Jest z tego bardzo zadowolona. Ma swoje pieniądze, rozwija się, spotyka się z różnymi ludźmi. Jest to bardzo potrzebne.

- W powiecie prudnickim mamy 4,5 tys. osób niepełnosprawnych - mówi Aleksander Bugla z miejscowej spółki Infirmicare Non Profit. – Są Ośrodki Szkolno - Wychowawcze w Prudniku i Głogówku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 niepełnosprawnych. Nie ma ani Warsztatów Terapii Zajęciowej, ani Zakładu Aktywności Zawodowej.
Spółka Infirmicare Non Profit przygotowała biznesplan, który przewiduje m.in. utworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz domu dziennego pobytu w prudnickich obiektach Bonifratrów.

- Na takie cele jest teraz bardzo dużo programów m.in. rządowych - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – Jest to niebywała okazja, abyśmy mogli wspólnie zrealizować coś, co będzie z korzyścią dla osób starszych i niepełnosprawnych. M.in. temu celowi służy to dzisiejsze spotkanie, abyśmy zarysowali koncepcje naszego wspólnego działania i stworzenia swoistego centrum usług społecznych. Miałoby ono pomagać niepełnosprawnym i seniorom.

Prudnickie starostwo rozważa przeznaczenie na takie społeczne cele szkolnego budynku przy ul. Podgórnej.
Matka niepełnosprawnej córki
Aleksander Bugla
Janusz Siano

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 12:29 Kompletnie pijany mężczyzna wybrał się do sklepu na motorowerze. Teraz czeka go wyjazd... do sądu 43-latkowi za jazdę po pijanemu grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. » więcej 2021-09-27, godz. 12:14 Pożar poddasza. Jedna osoba została ranna 6 jednostek straży pożarnej zostało zaalarmowanych po tym, jak dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza w jednym z budynków przy ul. Habryki w Strzelcach… » więcej 2021-09-27, godz. 11:45 Stracili prawie 2 tysiące złotych, bo chcieli kupić meble ogrodowe w wyjątkowo atrakcyjnej cenie Skusiła ich atrakcyjna cena mebli ogrodowych, dziś nie mają ani pieniędzy, ani opłaconego towaru. Małżeństwo z powiatu brzeskiego dało się oszukać w… » więcej 2021-09-27, godz. 11:41 Rodziny zastępcze z całego województwa spotkały się w Wysokiej W miniony weekend po raz pierwszy na terenie powiatu głubczyckiego odbyło się Regionalne Spotkanie Rodzin Zastępczych. W okolicznościowym pikniku w przypałacowym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:55 Raport MZ: ponad 400 zakażeń w całej Polsce, ale od wczoraj nie ma zgonów. W regionie 4 nowe infekcje [INFOGRAFIKA] 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. Od wczoraj… » więcej 2021-09-27, godz. 10:30 Tegoroczne Piastonalia przeniosą się do Studenckiego Centrum Kultury Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w Opolu wrócą Piastonalia. Odbędą się jednak w zmienionej formie i potrwają tydzień. » więcej 2021-09-27, godz. 09:30 Śmiertelny wypadek w Ujeździe. Ciężarówka uderzyła w drzewo, droga jest zablokowana Samochód ciężarowy uderzył w przydrożne drzewo na ulicy 3 Maja w Ujeździe w powiecie strzeleckim. Kierowca zginął na miejscu - informuje policja. Przyczyny… » więcej 2021-09-27, godz. 08:33 Problem z wodą w Bierawie. Konieczne są prace remontowe Spora część mieszkańców Bierawy będzie dzisiaj (27.09) miała suche krany. Jak poinformował Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przerwa w dostawie… » więcej 2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej 2021-09-26, godz. 20:00 Raport dnia: ponad 600 zakażeń koronawirusem w kraju, rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych [INFOGRAFIKA] 7 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (26.09) o 643 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »