Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2021-08-27, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Premiera oratorium dedykowanego Prymasowi Tysiąclecia odbędzie się na klasztornych błoniach w Prudniku-Lesie

[zdj. Radio Opole]
[zdj. Radio Opole]
Specjalnym koncertem w Prudniku-Lesie uczczony zostanie kard. Stefan Wyszyński. Wystąpi tam Piotr Rubik. Wydarzenie to związane jest z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się 12 września w Warszawie.
- Zapraszamy na piękny, sobotni koncert – mówi Mieczysław Partyczny, sołtys Moszczanki. - Nosiliśmy się z tym zamiarem od dwóch lat i spełniły się nasze marzenia. Piotr Rubik skomponował muzykę do oratorium poświęconego wielkiemu Polakowi, kard. Wyszyńskiemu. Autorem libretta jest Zbigniew Książek.

Koncert ze Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Moszczanka zorganizowała Katarzyna Czochara, posłanka PiS. - Kard. Wyszyński był również wielkim patriotą i mężem stanu. W czasach komunizmu, represji potrafił przeprowadzić Polaków przez czerwoną zarazę. Ta uroczystość w Prudniku-Lesie ma również podkreślić to, co zrobił dla nas wszystkich, dla Polaków.

Sobotnie (28.08) uroczystości w Prudniku – Lesie odbędą się na polanie przed Sanktuarium św. Józefa. O godzinie 16 rozpocznie się msza w intencji wynoszonego na ołtarze kardynała oraz Ojczyzny. Następnie z koncertem wystąpi Piotr Rubik. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.

Prymas Wyszyński więziony był przez komunistyczne władze m.in. w Prudniku-Lesie. Przetrzymywano go tam ponad rok w klasztorze Franciszkanów, z którego usunięto zakonników.
Mieczysław Partyczny
Katarzyna Czochara

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »