Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-04-19, 17:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów

Rozbiórka budynku dawnego zakładu produkcyjnego „Frotex” w Prudniku. Został zrujnowany mimo, że podlegał ochronie konserwatorskiej [fot. Jan Poniatyszyn]
Rozbiórka budynku dawnego zakładu produkcyjnego „Frotex” w Prudniku. Został zrujnowany mimo, że podlegał ochronie konserwatorskiej [fot. Jan Poniatyszyn]
Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim wykazie jest ograniczenie prawa własności. Dokument ten narzuca na gminy oraz inwestorów ustawowe obowiązki ochrony zabytków. Wiąże się to z uzgodnieniami konserwatorskimi oraz nierzadko zwiększonymi wydatkami finansowymi.
- Gminna ewidencja zabytków funkcjonuje u nas od 9 lat i często utrudnia inwestycje naszym mieszkańcom – argumentuje burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Szczególnie jest to widoczne na obszarach wiejskich, czy oddalonych od centrum Głogówka, gdzie niektóre nieruchomości zostały ujęte w tej ewidencji, a ich walory zabytkowe są dość mocno wątpliwe. Dlatego ten dokument zostanie znacznie skorygowany.

Założenie gminnej ewidencji zabytków należy do obowiązków burmistrza. Dokonywane jest w formie jego zarządzenia.

- W Prudniku związane z tym plany są od 2006 roku - mówi Monika Ożóg, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – W tamtym czasie Prudnik miał już wszystko przygotowane, żeby tę ewidencję przyjąć. Te obiekty się zmieniły, czyli od nowa trzeba wykonać dokumentację, a jeszcze w 2019 roku weszła ustawa, która nakazuje informować właścicieli tych obiektów o tym, że dany budynek będzie wpisany do ewidencji. W Prudniku te prace wcale się nie posuwają.

- Jest to temat zostawiony nam przez naszych poprzedników - wyjaśnia wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Zajęliśmy się dokumentacją, czyli sprawdzeniem w terenie tych budynków. Jest mnóstwo zabudowań zabytkowych w sołectwach i w mieście. Każdy budynek musi mieć swoją kartę ze zdjęciem. Te dokumenty zostały wysłane do konserwatora i w tej chwili trwają osobne ustalenia dla każdego budynku, jak ta ewidencja ma wyglądać. Potrzebujemy jeszcze przynajmniej dwa, trzy miesiące na domknięcie tego.

Procedury przedłużają też odwołania właścicieli nieruchomości, którzy nie chcą, aby ich obiekty ujęto w takim urzędowym wykazie.

W lutym Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków rozesłał do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów pismo z zapytaniem, czy została założona i przyjęta gminna ewidencja zabytków. Dotychczas spłynęło kilkadziesiąt deklaracji.
Piotr Bujak
Monika Ożóg
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2023-12-15, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Prudnik: niewielka wiedza uczniów o chorobach zakaźnych Młodzież niewiele wie o chorobach zakaźnych przenoszonych m.in. drogą płciową. Akcję informacyjną o tej tematyce prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Prudniku. Odbył się tam finał cyklicznego konkursu wiedzy o… » więcej 2023-12-15, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Wymiana oświetlenia ulicznego w Prudniku. Samorząd szuka oszczędności Wszystkie latarnie uliczne w gminie Prudnik będą miały energooszczędne źródło światła. Tradycyjne oświetlenie zastąpią lampy typu LED, które są też bardziej trwałe i przyjazne dla środowiska. Na instalację opraw gmina otrzymała… » więcej 2023-12-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Prudnik: w żłobku korzystającym z cateringu doszło do zakażenia salmonellą Do zakażenia salmonellą doszło w jednym z prudnickich żłobków. Objawy chorobowe stwierdzono u 14 dzieci. Dzieci zakażone pałeczką salmonelli aktualnie przebywają w domach i oczekują na kolejne badania. » więcej 2023-12-13, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Likwidacja przydomowych „kopciuchów” i budowa obwodnic poprawi jakość powietrza w przygranicznych miastach Stare, przydomowe piece oraz spaliny samochodowe generują największe zanieczyszczenie powietrza w Prudniku i Głuchołazach. Region morawsko-śląski to jeden z najbardziej obciążonych transportem i zanieczyszczonych obszarów przygranicznych… » więcej 2023-12-11, godz. 18:42, Gospodarka Remont wiejskiego przedszkola i domu kultury w Mieszkowicach dostosuje je do współczesnych wymogów Wiejski Dom Kultury i przedszkole w Mieszkowicach zostaną gruntownie zmodernizowane. Przebudowa znacznie poprawi ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Gmina Prudnik wyłoniła wykonawcę, który zrealizuje to zdanie za blisko… » więcej
59606162636465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »