Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-04-03, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Władze Prudnika i Głogówka nie popierają starosty w kwestii powołania powiatowego konserwatora zabytków

Zabytkowe centrum Głogówka [fot.gminaglogowek.info]
Zabytkowe centrum Głogówka [fot.gminaglogowek.info]
Powołanie powiatowego konserwatora zabytków w Prudniku postuluje tamtejszy starosta. Ma to sprzyjać lepszej ochronie historycznych obiektów oraz skrócić czas oczekiwania na decyzje służb konserwatorskich. Jednak propozycja ta nie zyskuje akceptacji w gminach tego powiatu.
- Mieszkańcy, projektanci, czy inwestorzy mają problemy z uzgodnieniami konserwatorskimi dotyczącymi infrastruktury budowlanej – uważa starosta prudnicki Radosław Roszkowski, który kandyduje na radnego powiatu. – Trwa to nieraz bardzo długo. Dlatego funkcja powiatowego konserwatora zabytków ma bardzo ułatwić życie mieszkańcom i inwestorom. Osoba ta, także powinna stać na straży dziedzictwa kulturowego, walczyć o to, by najcenniejsze obiekty architektoniczne podlegały ochronie i nie były bezmyślnie niszczone.

Zasadność powołania powiatowego konserwatora zabytków negują władze Prudnika. Sceptycznie zapatruje się na to również burmistrz Głogówka.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewódzkiego konserwatora zabytków – wskazuje Piotr Bujak, który ubiega się o reelekcję. – Pojawiają się kwestie, w których dochodzi do dyskusji merytorycznej, natomiast całkiem dobrze sobie tutaj radzimy w rozwiązywaniu problemów. Mówię to z perspektywy gminy, która posiada bardzo wiele zabytków. Powołanie takiej jednostki na poziomie powiatowym wygenerowałoby niepotrzebne koszty. Także mogłoby stanowić zbędny, pośredni element na drodze sprawnej komunikacji między samorządami a wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Powiatowego konserwatora zabytków mają starostwa w Nysie i Kluczborku. Stanowisko to zlikwidowano w ubiegłym roku w Brzegu. Powodem był brak zgody wszystkich gmin i strony rządowej na dalsze finansowanie.
Radosław Roszkowski
Piotr Bujak

Zobacz także

2022-03-15, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opolskie samorządy pośredniczą w przekazywaniu pomocy z Niemiec do Ukrainy Ukraińskich uchodźców wspierają mieszkańcy oraz samorządy lokalne Prudnika i Głogówka. Do tej pomocy włączają się też ich niemieckie miasta partnerskie. Dla transportów darów z tego kierunku polskie gminy stały się punktem… » więcej 2022-03-14, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Cała, wielka rodzina pod jednym dachem. Schronisko w Wieszczynie dla rodzinnego domu dziecka z Ukrainy Rodzinny dom dziecka z Kijowa znalazł schronienie w gminie Prudnik. Jego ukraińscy podopieczni oraz opiekunowie zamieszkali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Wieszczynie. » więcej 2022-03-12, godz. 10:00, Gospodarka Specustawa ułatwi pracodawcom zatrudnienie ukraińskich uchodźców Na uchodźców z Ukrainy otwiera się rynek pracy w powiecie prudnickim. Przebywa tam kilkuset uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy. Są już oferty pracy dla tych osób. Problemem jest ich legalne zatrudnienie. Przyspieszy to procedowana… » więcej 2022-03-10, godz. 20:15, Gospodarka Osiągnięto kompromis dotyczący podziału unijnych funduszy na współpracę transgraniczną Znacznie mniej unijnych pieniędzy będzie wspierać współpracę na pograniczu polsko-czeskim. W Prudniku odbyło się spotkanie przedstawicieli pięciu euroregionów z południa kraju. Po negocjacjach uzgodniono podział 18,7 mln euro na… » więcej 2022-03-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Prudnik: uczniowie z Ukrainy nie wrócili do szkoły, bo są w wieku poborowym Wojna w Ukrainie spowodowała, że nie wszyscy uczniowie z tego kraju mogą kontynuować naukę w Prudniku. Do tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych uczęszcza 14 uczniów zza wschodniej granicy. Część z nich ma problemy, aby przyjechać… » więcej
136137138139140141142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »