Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-20, 17:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnicka ciepłownia przejdzie z węgla na zieloną energię. Inwestycja za ponad 30 mln zł

Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku. Konferencja prasowa poświęcona modernizacji spółki gminy [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku. Konferencja prasowa poświęcona modernizacji spółki gminy [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Blisko 30 mln zł ma kosztować modernizacja Zakładu Energetyki Cieplnej w Prudniku – podano podczas konferencji prasowej w tej firmie. Docelowo spółka gminy podgrzewać będzie wodę spalając rocznie 10 tysięcy ton biomasy, a więc tyle, ile obecnie zużywa węgla. Ekologiczne paliwo pochodzić ma głównie z gospodarstw prudnickiej Stadniny Koni oraz pobliskiej biogazowni w Wierzbcu, gdzie wytwarzany brykiet będzie produktem ubocznym.
- To zminimalizuje koszty transportu i będzie wejściem w gospodarkę cyrkularną - wyjaśnia ekspert energetyczny dr inż. Paweł Kurtasz. – To wygląda w ten sposób, że zwierzęta produkują łajno, odpad, który trafia do biogazowni. Tam fermentuje i jest z niego pozyskiwany biogaz. Powstaje odpad pofermentacyjny. Frakcję stałą się suszy. Robi się z tego brykiety, którym pali się w tego typu instalacjach, która jest tutaj zaproponowana. Kaloryczność takiego brykietu jest porównywalna z kalorycznością drewna. Elementy tej technologii były stosowane w wielu różnych miejscach. Pionierstwo tego polega na tym, żeby je połączyć w jeden łańcuch geograficznie nieoddalony.

Unowocześnienie prudnickiej ciepłowni ma polepszyć jej rentowność.

- Opłaty mieszkańców nie powinny rosnąć, ceny będą stabilne – zapewnia Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika ubiegający się o reelekcję. – Wiemy, że transformacja energetyczna musi nastąpić. Modernizacja Zakładu Energetyki Cieplnej wydarzy się w najbliższych dwóch latach. Przejdziemy z węgla na zieloną energię. Przede wszystkim zostanie wybudowany kocioł na biomasę, powstanie magazyn energii, będzie fotowoltaika, pompy ciepła.

Modernizacja prudnickiego Zakładu Energetyki Cieplnej sfinansowana ma być w połowie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Montaż finansowy inwestycji dopełni kredyt, który zaciągnie spółka gminy.
Paweł Kurtasz
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »