Radio Opole » Gospodarka
2024-02-11, 10:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Nowa biogazownia w Wierzbcu. Skorzysta miejska ciepłownia i szkolnictwo zawodowe

Spotkanie w prudnickim starostwie. W środku Marek Pituła, dyrektor spółki Greengas [fot. prudnickie starostwo]
Spotkanie w prudnickim starostwie. W środku Marek Pituła, dyrektor spółki Greengas [fot. prudnickie starostwo]
Za 100 mln zł spółka Greengas z zachodnim kapitałem wybuduje biogazownię w Wierzbcu koło Prudnika. Będzie to pierwsza taka instalacja nie tylko w tym powiecie. Stanie na gruntach kupionych od państwa. Substrat do produkcji biogazu dostarczy państwowa Stadnina Koni w Prudniku, która ma obory w Wierzbcu. Plany związane z ekologiczną inwestycją mają też samorządowcy.
- Będzie to nowoczesna instalacji produkująca skroplony biometan – wyjaśnia Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, który zabiegał o inwestora. – Rozmawialiśmy o lokalizacji biogazowni w okolicach Wierzbca, aby nie dowozić do niej substraty, lecz bez większych kosztów pozyskiwać je z pobliskiej farmy krów. W biogazowni powstanie produkt uboczny, który chcemy spalać w naszej ciepłowni. Czystą energię gwarantuje pellet powstający w biogazowni rolniczej.

W biogazowni zastosowane zostaną m.in. technologie i urządzenia koreańskiej firmy, która dopiero wchodzi na polski rynek.

- Dla nas pojawia się szansa rozwoju edukacji zawodowej – uważa starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Jednym z kooperantów przedsięwzięcia jest firma z Korei Południowej. Zaprosiłem na spotkanie jej przedstawicieli. Z rozmów wyniknęła możliwość nawiązania współpracy z naszym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Mogliby tam kształcić się fachowcy, którzy zasilą tę branżę. Biogazownia w Wierzbcu będzie pierwszą tego typu w Polsce.

Jej budowa ma ruszyć w marcu. Rozruch planowany jest w przyszłym roku. Będzie to pierwsza od kilku dekad, tak duża inwestycja w powiecie prudnickim.
Grzegorz Zawiślak
Radosław Roszkowski

Gospodarka

2024-02-23, godz. 17:00 Będzie remont, ale części. Jest umowa na przebudowę wiaduktu na Piłsudskiego w Nysie Rozpoczyna się częściowy remont wiaduktu przy ulicy Piłsudskiego w Nysie. Po podpisaniu umowy, wartej niemal 11 milionów złotych, wykonawca, firma Strabag… » więcej 2024-02-23, godz. 08:01 W co inwestować, jak obniżyć rachunki. Cenne rady dla przedsiębiorców Energia z wielu perspektyw była tematem konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Uczestnicy, głównie przedsiębiorcy, szukali odpowiedzi między… » więcej 2024-02-22, godz. 08:00 Spółka SIM Opolskie Południe wybuduje nowy blok w Głogówku Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe, do której należy Głogówek, wybuduje w tym mieście wielorodzinny budynek mieszkalny. Gmina pozyskała… » więcej 2024-02-21, godz. 20:00 Most w Suchej do przebudowy. Będzie szerzej i bezpieczniej Wąski most na ul. Kościelnej w Suchej (gmina Strzelce Opolskie) niebawem zostanie przebudowany. Obiekt znajduje się w pobliżu DK 94 i codziennie przechodzą… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 Znamy wyniki przetargu na rozbudowę dróg w opolskich Wrzoskach Trzy przetargi na rozbudowę dróg w Opolu Wrzoskach rozstrzygnął Miejski Zarząd Dróg. Chodzi o rozwój terenów inwestycyjnych, na łączną kwotę prawie… » więcej 2024-02-20, godz. 12:34 Kluczbork: trzy ulice w ścisłym centrum miasta do remontu Będzie nowa nawierzchnia, chodniki oraz oznakowanie. Rozpoczął się remont ul. Mickiewicza, Ściegiennego i Sybiraków w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2024-02-18, godz. 11:51 Plany na termomodernizację budynków w Brzegu. Miasto będzie starać się o dofinansowanie Czy kolejne budynki użyteczności publicznej w Brzegu będą poddane termomodernizacji? Plany są, a miasto liczy w tym temacie na dofinansowanie z pieniędzy… » więcej 2024-02-15, godz. 18:45 Inwestycje drogowe w Brzegu. Część jest już rozpoczęta, kolejne są w planach Trwa remont ulicy Bohaterów Monte Cassino w Brzegu. W tym roku ruszy też przebudowa ulicy Poprzecznej. To nie koniec inwestycji w infrastrukturę drogową w… » więcej 2024-02-15, godz. 16:00 Mieszkania komunalne w Strzelcach Opolskich przejdą remont. Gmina dostała dofinansowanie Blisko 600 tys. zł przeznaczy gmina Strzelce Opolskie na remonty mieszkań komunalnych. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, które… » więcej 2024-02-15, godz. 15:20 "Powoli budzimy się z zimowego snu inwestycyjnego". Remonty w szkołach gminy Branice Gmina Branice rozpoczyna kolejne prace remontowe w swoich placówkach oświatowych. W szkole podstawowej w Branicach zaplanowano wymianę sieci centralnego ogrzewania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »