Rozwój diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego oraz remont szpitala – to zadania, które zamierza zrealizować Prudnickie Centrum Medyczne. Spółka ta zarządza powiatową lecznicą. W minionym roku wdrożono jej plan naprawczy, wykonano w całości ryczałt, z czym były problemy w poprzednich latach.
- Dlatego liczymy na finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia przynajmniej na poziomie ubiegłorocznego kontraktu - mówi Paweł Rubiński, prezes spółki Prudnickie Centrum Medyczne. - Pozwoli to nam rozszerzać aktywność specjalistyczną w obszarze pulmonologii. Myślę tutaj o ośrodku diagnostyki i terapii chorób układu oddechowego, który chcemy rozwinąć o poradnię pulmonologiczną. Wszystko zależy od poziomu finansowania, który uda nam się pozyskać oraz od kadry niezbędnej do realizacji tych celów.
Szpital w Prudniku przejdzie termomodernizację, na którą powiat pozyskał 8 mln zł dofinansowania z „Polskiego Ładu”. Obiekt jest zabytkowy, a więc objęty ochroną konserwatorską.
- To komplikuje realizację tego zadania – wskazuje prezes Rubiński. – Jest to przedsięwzięcie wymagające dużych działań projektowych i również budowalnych. To rozciągnie się w czasie. Będzie niemałym wyzwaniem organizacyjnym, żeby nie wpływał ten proces budowalny na jakość usług świadczonych w szpitalu.
Właścicielem PCM jest powiat. Spółce tej podlega też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. Na termomodernizację tego obiektu starostwo otrzymało od państwa 5,4 mln zł dofinansowania.