Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-02-09, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: samorządowcy chcą mniejszej liczby obiektów w tworzonej gminnej ewidencji zabytków

Zabytkowy rynek w Prudniku częściowo zabudowany w czasach PRL [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zabytkowy rynek w Prudniku częściowo zabudowany w czasach PRL [zdj. Jan Poniatyszyn]
Do zredukowania liczby obiektów w gminnej ewidencji zabytków dążą władze Prudnika. Zabytki są często wizytówką miast i sołectw, ale i kłopotem dla ich właścicieli. Problemy pojawiają się np. przy remontach, które muszą spełniać wymogi służby konserwatorskiej.
W 2010 roku wojewódzki konserwator zabytków przekazał gminie Prudnik wykaz 1200 zabytków na jej terenie. Samorządowcy przeprowadzili ich weryfikację celem sporządzenia gminnej ewidencji zabytków.

- Uważamy, że w tej ewidencji powinno być 700 takich obiektów – mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Mamy już zinwentaryzowane tereny sołectw i miasta. Były wizje lokalne, wizyty w tych miejscach w celu sprawdzenia, czy te budynki są rzeczywiście zabytkami. Chcemy jak najbardziej uszczuplić i skonkretyzować tę gminną ewidencję, aby były tam zabytki. Natomiast opolski konserwator, jego pracownicy jakby nie zgadzają się z naszą wizją i dostajemy odpowiedzi, że jednak część tych budynków powinna widnieć w ewidencji.

Obiekty ujęte w gminnej ewidencji zabytków są uwzględniane w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przy kształtowaniu środowiska. Wiąże się to z wieloma rygorami dla właścicieli takich nieruchomości.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2023-01-24, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Powiat prudnicki przygotowany na zmiany demograficzne w oświacie Nie będzie zwolnień pracowników w szkołach podległych Starostwu Powiatowemu w Prudniku. Według zapowiedzi ministra edukacji i nauki, w perspektywie 2-3 lat pracę ma stracić ok. 100 tys. nauczycieli. Dotyczy to głównie szkół średnich… » więcej 2023-01-23, godz. 19:31, Gospodarka Samorządowcy w radach nadzorczych spółek. Czy to koliduje z ich codziennymi obowiązkami? Prudniccy włodarze twierdzą, że ich kierownicze stanowiska w samorządzie nie kolidują z zarobkowaniem poza tym powiatem. W radach nadzorczych różnych spółek zasiadają tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. Takie zaangażowanie… » więcej 2023-01-23, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Prudnik: załogę spółdzielni mleczarskiej czekają zwolnienia grupowe Pracownicy będącej w upadłości prudnickiej spółdzielni mleczarskiej rejestrują się w tamtejszym urzędzie pracy. Załoga tej firmy od września ubiegłego roku nie otrzymywała wynagrodzeń. Jak już informowaliśmy, w styczniu sąd… » więcej 2023-01-20, godz. 17:04, Gospodarka Na przebudowę tej drogi czekano ponad 30 lat Z nowej drogi gminnej mogą już korzystać mieszkańcy Łąki Prudnickiej. Inwestycja została dofinansowana z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przy wsparciu opolskiego urzędu marszałkowskiego. Wykonawca zadanie to zrealizował… » więcej 2023-01-20, godz. 17:00, Gospodarka Jak samorządowcy obsadzają eksponowane stanowiska w spółkach komunalnych? Coraz częściej w radach nadzorczych i zarządach spółek komunalnych opolskich gmin zasiadają osoby spoza ich terenu. Arbitralnie decydują o tym burmistrzowie. Rodzi to zastrzeżenia dotyczące transparentności takich posunięć personalnych… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »