Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-02-03, 19:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin

Zamek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zamek w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną i pozwolenia na budowę. Umożliwi to złożenie wniosku o dofinansowanie z Programu Interreg Czechy-Polska.
- Podczas spotkań po obu stronach granicy doprecyzowane zostały szczegóły współpracy – mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – W przypadku Jindřichova dotyczy to klasycystycznego pałacu. Czesi planują tam urządzić centrum informacyjne, muzeum i salę koncertową. Natomiast w głogóweckim zamku planujemy utworzyć sale wystawowe i konferencyjne. Wartość naszego zamierzenia to 3 mln euro, a tego w Jindřichovie to 2 mln euro. Mamy nadzieję, że współpracę projektową uda się przenieść na kontakty między mieszkańcami, a w niedalekiej przyszłości sformalizować w postaci partnerstwa gmin.

Realizacja tego polsko-czeskiego projektu modernizacji zabytków potrwać ma około 3 lata. Unijne dofinansowanie może wynieść blisko 80 procent kosztów przedsięwzięcia. Gmina Głogówek zamierza też ubiegać się o pieniądze z programu odbudowy zabytków „Polski Ład dla kultury”. Jeden z wniosków tego samorządu będzie dotyczył zamku, a konkretnie palowania, które wzmocni fundamenty budowli.
Piotr Bujak

Kultura i rozrywka

2023-03-25, godz. 11:00 O.S.T.R., Strachy na Lachy i Nocny Kochanek zagrają na Piastonaliach Studencki korowód, piknik z rektorami i koncerty w rytmie hip-hopu czy rocka. To tylko niektóre atrakcje, jakie szykuje samorząd Politechniki Opolskiej podczas… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Znane są już gwiazdy tegorocznych Dni Ziemi Strzeleckiej. Kto wystąpi na scenie? Kult, Skaldowie, Paluch i Sylwia Grzeszczak to gwiazdy tegorocznych Dni Ziemi Strzeleckiej. Impreza w parku Renardów odbędzie się w pierwszy weekend czerwc… » więcej 2023-03-24, godz. 21:10 40 lat pracy artystycznej Mariana Molendy. Wystawa w Opolu [ZDJĘCIA] Marian Molenda, znany rzeźbiarz, twórca wielu pomników w Polsce, a w szczególności w Opolu i Nysie, gdzie ma swoją pracownię, obchodzi 40-lecie swojej pracy… » więcej 2023-03-24, godz. 19:31 Jedni dla zabawy, drudzy dla promocji. Finał Zimowej Giełdy Piosenki Walczą o szansę występów na festiwalach, Piastonaliach Uniwersytetu Opolskiego, czy Juwenaliach Politechniki Śląskiej. Trwa finałowy koncert 31. Zimowej… » więcej 2023-03-24, godz. 16:40 Podopieczni WTZ w Oleśnie zaprezentowali autorskie ozdoby wielkanocne Wystawę i kiermasz prac rękodzielniczych o tematyce wielkanocnej zorganizowano dzisiaj (24.03) przed południem w oleskim starostwie. » więcej 2023-03-24, godz. 07:30 Do środy głosowanie na uczestników konkursu "Jawor 2023" Trwają regionalne eliminacje uczestników do ogólnopolskiego konkursu 'Jawor - u źródeł kultury'. Radio Opole wyłoniło uczestników, na których mogą głosować… » więcej 2023-03-22, godz. 12:00 Podwyżki dla pracowników wojewódzkich instytucji kultury. W sumie ponad 4,5 miliona Ponad 4,5 miliona złotych na podwyżki dla pracowników sześciu instytucji kultury podległych urzędowi marszałkowskiemu przeznaczył zarząd województwa… » więcej 2023-03-21, godz. 20:40 "To może być fajna przygoda". Zdjęcia do dwóch filmów kręcono w Prudniku Prudnik, jego obiekty i plenery będzie można zobaczyć w dwóch produkcjach fabularnych realizowanych dla TVP. Przez kilka dni w rożnych lokalizacjach kręcono… » więcej 2023-03-21, godz. 20:35 O śląski marmur toczyły się wojny. Spotkanie w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała spotkanie z profesor Irmą Koziną z Akademii Sztuki Plastycznej w Katowicach w ramach wydarzenia towarzyszącego… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Wiersze w Światowym Dniu Poezji w MBP w Opolu W Światowym Dniu Poezji Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zorganizowała spotkanie autorskie z poetką Elżbietą Olak. Autorka ma na koncie dwa tomiki wierszy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »