Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-03, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: chcą propagować nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Przeszkodą jest na razie pandemia

Klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie więziony był Stefan Wyszyński [zdj. Jan Poniatyszyn]
Klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie więziony był Stefan Wyszyński [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Na etapie projektu pozostaje utworzenie Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Barierą są utrudnienia spowodowane przez pandemię. Inicjatywę taką przedstawił w ubiegłym roku minister Marcin Ociepa. Pomysł ten nawiązywał do zapowiadanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W powstanie placówki edukacyjnej, która przybliży jego naukę i postać zaangażowała się gmina. Na ten cel ma być zaadaptowana dawna organistówka na terenie Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.
- Ukazując związek naszego miasta z prymasem Wyszyńskim chcemy też podkreślić jego znaczenie dla historii Polski - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Dobrze byłoby wzmocnić rolę Prudnika jako miejsca pielgrzymek. Wielu pielgrzymów przybywa do naszego miasta. Natomiast nie jesteśmy w tzw. pierwszej lidze. Jeżeli chodzi o Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to wykonaliśmy już prace, które miałyby przyczynić się do złożenia projektu. Będziemy starali się o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć w Warszawie 7 czerwca.
Uroczystości zostały bezterminowo zawieszone do czasu ustąpienia pandemii.

Prymas Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie przez ponad rok. Przetrzymywano go w klasztorze, z którego służba bezpieczeństwa usunęła franciszkanów.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2023-07-11, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej mają też kontekst związany z Niemysłowicami w gminie Prudnik Po wojnie przesiedlono tam ocalałych mieszkańców Puźnik z województwa tarnopolskiego. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie obecnie tamtejsze władze zezwoliły na prace poszukiwawcze polskich ofiar ludobójstwa UPA. W miniony piątek… » więcej 2023-07-10, godz. 20:14, Gospodarka Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł. » więcej 2023-07-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Niemysłowicach obchodzono 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. „Należy przebaczyć, ale nie wolno tego zapominać" W intencji Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich oraz o dar polsko-ukraińskiego pojednania i pokoju na Ukrainie modlono się w Niemysłowicach. Po wojnie zamieszkali tam ocaleli z pogromu dokonanego przez oddział UPA w Puźnikach. » więcej 2023-07-07, godz. 18:50, Wiadomości z regionu 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Mieszkańcy Niemysłowic chcą upamiętnienia zamordowanych w Puźnikach W intencji Polaków zamordowanych w Puźnikach odprawiona będzie niedzielna (09.07) msza w Niemysłowicach koło Prudnika. Po wojnie przesiedlono tam ocalałych z pogromu Ukraińskiej Powstańczej Armii. W związku z nadchodzącą 80. rocznicą… » więcej 2023-07-05, godz. 20:00, Gospodarka Coraz więcej zakończonych inwestycji, coraz mniej zawiadomień o rozpoczęciu nowych Wzrosła liczba zawiadomień o zakończeniu budowy w powiecie prudnickim. W tym półroczu było ich więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. » więcej
87888990919293
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »