Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-03, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: chcą propagować nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Przeszkodą jest na razie pandemia

Klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie więziony był Stefan Wyszyński [zdj. Jan Poniatyszyn]
Klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie więziony był Stefan Wyszyński [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Na etapie projektu pozostaje utworzenie Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Barierą są utrudnienia spowodowane przez pandemię. Inicjatywę taką przedstawił w ubiegłym roku minister Marcin Ociepa. Pomysł ten nawiązywał do zapowiadanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W powstanie placówki edukacyjnej, która przybliży jego naukę i postać zaangażowała się gmina. Na ten cel ma być zaadaptowana dawna organistówka na terenie Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.
- Ukazując związek naszego miasta z prymasem Wyszyńskim chcemy też podkreślić jego znaczenie dla historii Polski - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Dobrze byłoby wzmocnić rolę Prudnika jako miejsca pielgrzymek. Wielu pielgrzymów przybywa do naszego miasta. Natomiast nie jesteśmy w tzw. pierwszej lidze. Jeżeli chodzi o Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to wykonaliśmy już prace, które miałyby przyczynić się do złożenia projektu. Będziemy starali się o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć w Warszawie 7 czerwca.
Uroczystości zostały bezterminowo zawieszone do czasu ustąpienia pandemii.

Prymas Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie przez ponad rok. Przetrzymywano go w klasztorze, z którego służba bezpieczeństwa usunęła franciszkanów.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2022-01-26, godz. 18:15, Kultura i rozrywka Potomkowie ekspatriantów i autochtonów opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wysiedleniami „Wszystko jest, tylko ludzi nie ma. Przesiedlenia w latach 1945-1947 we wspomnieniach mieszkańców Ziemi Prudnickiej” - to tytuł najnowszej książki prudnickiego muzeum. Zawiera ona relacje ekspatriantów z Kresów oraz wysiedlonych… » więcej 2022-01-24, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Prudnik: opóźnienia w remoncie powstającej galerii sztuki Przeciąga się remont związany z utworzeniem Prudnickiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam będą przed wszystkim obrazy znanej artystki Hanny Bakuły. W przetargu na wykonawcę prac wyłoniono Zakład Usług Komunalnych w Prudniku, który… » więcej 2022-01-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Nie ma taryfy ulgowej dla kierujących rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego Mimo surowych kar nadal kierowcy znacząco przekraczają dozwoloną prędkość. Związane z tym zaostrzone restrykcje wprowadzono w ustawie o ruchu drogowym. Jak bolesne jest to finansowo, przekonało się trzech kierowców zatrzymanych ostatnio… » więcej 2022-01-20, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Raport dnia: mamy kolejny rekord zakażeń V fali. Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 753 nowe przypadki koronawirusa. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (20.01) o 32 835 kolejnych infekcjach. Minionej doby odnotowano 315 zgonów. W ciągu doby wykonano ponad 125 tysięcy testów… » więcej 2022-01-20, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Dedykowanie łóżek szpitalnych pacjentom covidowym oraz szybujące w górę koszty funkcjonowania spowodują problemy finansowe szpitali powiatowych? Zapowiada się, że bez szpitalnej opieki zostaną potencjalni pacjenci interny z południa Opolszczyzny. Ma to związek z pandemią. Prudnicki szpital przewidziany jest do zwiększenia miejsc covidowych. Zapowiedziano to podczas wideokonferencji… » więcej
140141142143144145146
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »