Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-03, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: chcą propagować nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Przeszkodą jest na razie pandemia

Klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie więziony był Stefan Wyszyński [zdj. Jan Poniatyszyn]
Klasztor w Prudniku-Lesie, gdzie więziony był Stefan Wyszyński [zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Na etapie projektu pozostaje utworzenie Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Barierą są utrudnienia spowodowane przez pandemię. Inicjatywę taką przedstawił w ubiegłym roku minister Marcin Ociepa. Pomysł ten nawiązywał do zapowiadanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. W powstanie placówki edukacyjnej, która przybliży jego naukę i postać zaangażowała się gmina. Na ten cel ma być zaadaptowana dawna organistówka na terenie Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.
- Ukazując związek naszego miasta z prymasem Wyszyńskim chcemy też podkreślić jego znaczenie dla historii Polski - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Dobrze byłoby wzmocnić rolę Prudnika jako miejsca pielgrzymek. Wielu pielgrzymów przybywa do naszego miasta. Natomiast nie jesteśmy w tzw. pierwszej lidze. Jeżeli chodzi o Centrum Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to wykonaliśmy już prace, które miałyby przyczynić się do złożenia projektu. Będziemy starali się o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć w Warszawie 7 czerwca.
Uroczystości zostały bezterminowo zawieszone do czasu ustąpienia pandemii.

Prymas Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie przez ponad rok. Przetrzymywano go w klasztorze, z którego służba bezpieczeństwa usunęła franciszkanów.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »