Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-06-26, 06:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Elektromobilność szybciej wejdzie do tych gmin, które będą miały strategię jej rozwoju

Stacja szybkiego ładowania przy pl. Wolności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Stacja szybkiego ładowania przy pl. Wolności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
„Strategię elektromobilności Gminy Prudnik” uchwaliła tamtejsza rada miejska. Bez tego dokumentu trudno będzie pozyskiwać dofinasowanie na rozwój lokalnej infrastruktury m.in. dla pojazdów z elektrycznym napędem.
- Gra toczy się o najnowsze technologie, a strategia ta jest dokumentem wyjściowym – wyjaśnia Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Jeżeli będziemy chcieli się starać o dofinansowania unijne, czy rządowe pod kątem np. stawiania stacji zasilających samochody elektryczne, czy budowę innej infrastruktury to niezbędnym dokumentem jest właśnie taka strategia. Wykaże ona, czy gmina Prudnik jest przygotowana i jaki ma konkretny harmonogram działań.

We wrześniu 2019 roku gmina Prudnik zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tej podstawie otrzymała 19 tys. złotych na opracowanie strategii rozwoju elektromobilności. Realizację związanych z tym celów określa m.in. ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Z kolei dziś (26.06) rusza nabór wniosków na zakup samochodów elektrycznych. Można składać wnioski na dofinansowanie zakupu taksówek, vanów oraz samochodów rodzinnych. „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber” to nowe programy ministerstwa klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wspierają rozwój elektromobilności. W sumie - na programy "Zielony samochód" dla klientów indywidualnych, "eVAN" i "Koliber" przeznaczono blisko 150 milionów złotych. Dofinansowanie do zakupu domowych ładowarek e-samochodów, zgodnie z zapowiedzią ministra klimatu Michała Kurtyki, pojawić ma się w programie „Mój prąd”, wspierającym zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »