Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-06-26, 06:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Elektromobilność szybciej wejdzie do tych gmin, które będą miały strategię jej rozwoju

Stacja szybkiego ładowania przy pl. Wolności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Stacja szybkiego ładowania przy pl. Wolności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
„Strategię elektromobilności Gminy Prudnik” uchwaliła tamtejsza rada miejska. Bez tego dokumentu trudno będzie pozyskiwać dofinasowanie na rozwój lokalnej infrastruktury m.in. dla pojazdów z elektrycznym napędem.
- Gra toczy się o najnowsze technologie, a strategia ta jest dokumentem wyjściowym – wyjaśnia Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Jeżeli będziemy chcieli się starać o dofinansowania unijne, czy rządowe pod kątem np. stawiania stacji zasilających samochody elektryczne, czy budowę innej infrastruktury to niezbędnym dokumentem jest właśnie taka strategia. Wykaże ona, czy gmina Prudnik jest przygotowana i jaki ma konkretny harmonogram działań.

We wrześniu 2019 roku gmina Prudnik zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tej podstawie otrzymała 19 tys. złotych na opracowanie strategii rozwoju elektromobilności. Realizację związanych z tym celów określa m.in. ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Z kolei dziś (26.06) rusza nabór wniosków na zakup samochodów elektrycznych. Można składać wnioski na dofinansowanie zakupu taksówek, vanów oraz samochodów rodzinnych. „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber” to nowe programy ministerstwa klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wspierają rozwój elektromobilności. W sumie - na programy "Zielony samochód" dla klientów indywidualnych, "eVAN" i "Koliber" przeznaczono blisko 150 milionów złotych. Dofinansowanie do zakupu domowych ładowarek e-samochodów, zgodnie z zapowiedzią ministra klimatu Michała Kurtyki, pojawić ma się w programie „Mój prąd”, wspierającym zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »