Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-12-22, 20:15 Autor: Witold Wośtak

111 lat tradycji. Wielka szopka stanęła w Borkach Wielkich

Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Szopka bożonarodzeniowa w Borkach Wielkich [fot. Witold Wośtak]
Od 111 lat mieszkańcy Borek Wielkich obok Olesna budują szopkę bożonarodzeniową na ołtarzu miejscowego kościoła Świętego Franciszka z Asyżu.
Przygotowania rozpoczynają się już w październiku, a bezpośrednio w budowę zaangażowało się tego roku ponad 30 osób. Nie zmienia się jedno - wymiary szopki - która ma 14 metrów wysokości i powierzchnię około 70 metrów kwadratowych. Takie liczby dają szopce tytuł największej na Opolszczyźnie.

- W budowę angażują się mieszkańcy różnych pokoleń - mówi ojciec Grzegorz Pampuch, proboszcz.

- Co roku jeśli praca i inne obowiązki pozwalają, są dwie osoby z młodszego pokolenia. Mamy więc przekrój od studentów, przez osoby pracujące lub odbywające praktyki, a skończywszy na emerytach, którzy biorą udział w budowie od naprawdę wielu lat.

Hubert Imiołczyk, główny architekt szopki i mieszkaniec Borek Wielkich dodaje, że co roku zmienia się scenografia oraz motyw przewodni.

- Raczej staramy się utrzymywać taką tradycję ustawiania postaci wymienionych w Biblii, zatem można znaleźć w szopce niemal 30 figur ludzkich. Więcej jest zwierząt, bo samych owiec mamy około 30, a do tego pies, koza, wół, osioł, wielbłąd i ptaki. To daje łącznie około 50 figur.

Pani Elżbieta, mieszkanka Borek Wielkich od niemal 40 lat, przekonuje o niesamowitej atmosferze podczas budowy szopki.

- Jeden drugiemu pomaga naprawdę w wielu rzeczach. Jeśli zdarza się sytuacja, że pomocy jest mało, kolega dzwoni do kolegi i prosi o przyjście chociażby na godzinę lub dwie. To znaczy dla nas bardzo dużo - jest fantastyczne - i u nas nikt nie patrzy na drugą osobę krzywym okiem.

Tegoroczną szopkę można zobaczyć w Borkach Wielkich do 2 lutego.
Grzegorz Pampuch
Hubert Imiołczyk
Elżbieta
Posłuchaj materiału z magazynu Reporterskie tu i teraz

Zobacz także

2024-06-04, godz. 10:59, Patronaty - polecamy Widowiskowe zawody strażackie w Biskupicach koło Olesna Już w najbliższą niedzielę (09.06) będzie można pokibicować zawodnikom w widowiskowej dyscyplinie sportu, jaką jest prądopiłka strażacka. Powiatowe zawody w tych oryginalnych zmaganiach odbędą się w Biskupicach koło Olesna… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00, Gospodarka Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą ogłoszono przetarg. » więcej 2024-05-18, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Porady, badania i koncert. W Oleśnie to będzie sobota z przyspieszonym Dniem Matki Rozrywkę z profilaktyką proponuje kobietom na sobotę (18.05) Miejski Dom Kultury w Oleśnie. Przedsięwzięcie nawiązuje do Dnia Matki. » więcej 2024-05-14, godz. 08:48, Patronaty - polecamy "Dla Ciebie Mamo…" - koncert i inne atrakcje już w sobotę w Oleśnie Koncerty, występy, niespodzianki, a do tego możliwość wykonania badania piersi w mammobusie - już w najbliższą sobotę (18.05) w Oleśnie po raz 13. odbędzie się inicjatywa pod nazwą „Dla Ciebie Mamo…'. Tradycyjnie na placu przed… » więcej 2024-05-11, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Muzyczny pociąg znów kursuje na Opolszczyźnie. Na kilku stacjach przygotowano koncerty Opolski Ekspres Dęty wyruszył w muzyczną trasę dokładnie o 10:16 z dworca kolejowego Opole Główne. 12. edycja niecodziennej podróży wiedzie przez Ozimek, Lubliniec w województwie śląskim, Olesno i Kluczbork - na każdej ze stacji… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »