Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-16, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Krzyżoki w Borkach Małych gotowe. Jest brama z wydmuszek i nocny obchód pól

Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Wyjątkowa brama wielkanocna z wydmuszek stanie dziś (16.04) późnym wieczorem w Borkach Małych obok Olesna. Krzyżoki to zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Tradycja ma swoje korzenie w przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W krzyżokach bierze udział dwunastu mężczyzn, koniecznie kawalerów. Grzegorz Trocha, jeden z nich, mówi o przygotowaniu bramy.

- Od półtora tygodnia spotykamy się w sali, nawlekamy wydmuszki na wyznaczone kawałki sznurka. W ostatnim tygodniu codziennie po 4-5 godzin spędziliśmy w sali OSP, bo staraliśmy się powiązać wszystko i złożyć w całość. To jest przedsięwzięcie co najmniej na cały Wielki Post, a można powiedzieć, że przez cały rok myślimy o tym i tworzymy coś.

Szymon Brodacki, drugi krzyżok, dodaje, że brama co roku jest budowana według innego projektu, ale można oglądać ją w Borkach Małych praktycznie przez cały rok.

- Brama wielkanocna wisi w centrum naszej wioski. Tego roku tworzy ją ponad dwa tysiące wydmuszek. Brama ma nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Zawsze jest odpowiedni symbol – w poprzednich latach był krzyż, baranek czy koszyczek wielkanocny. Tym razem przygotowaliśmy coś zupełnie innego.

Krzyżoki podkreślają, że dla nich najważniejszy jest obchód pól o 3:00 nad ranem. - Śpiewamy pieśń rezurekcyjną, prosząc o pomyślność i dary dla wioski - zaznacza Beniamin Brodacki, trzeci krzyżok.

- Gdy skończymy obchodzić pola, każdy wraca do domu, przebiera się i idziemy na rezurekcję. Tam również podczas procesji obchodzimy cmentarz trzy razy z pozostałymi parafianami, śpiewając.

Z dostępnych informacji wynika, że krzyżoki są unikatową tradycją, kultywowaną wyłącznie w Borkach Małych. Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj ten figuruje od 4 marca 2020 roku.
Grzegorz Trocha
Szymon Brodacki
Beniamin Brodacki

Zobacz także

2020-04-08, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Wiosenna susza w lasach. Sytuacja raczej nie zmieni się do momentu zniesienia zakazu wstępu Susza panuje w opolskich lasach. W ostatnich dniach wilgotność ścioły spadła z 38 do 12 procent. Dzieje się tak dlatego, że nie było 'białej' zimy. Nie ma więc wilgoci pośniegowej, która ma kluczowe znaczenie dla ścioły. » więcej 2020-04-08, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Wyszedł po zakupy na kwarantannie, bo myślał, że kontrola nie powtórzy się. Może za to słono zapłacić Wysoka kara finansowa grozi mieszkańcowi Olesna za wyjście z domu podczas kwarantanny. » więcej 2020-04-07, godz. 20:00, Gospodarka Gmina Olesno ustaliła z PKP szczegóły dotyczące rewitalizacji dworca Coraz więcej wiadomo o przeznaczeniu dworca kolejowego w Oleśnie po zakończeniu gruntownej rewitalizacji. » więcej 2020-04-07, godz. 07:15, Gospodarka Trwają odbiory techniczne po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego w Oleśnie Zakończyła się budowa centrum przesiadkowego w Oleśnie. Teraz trwają odbiory techniczne, więc otwarcie nastąpi za mniej więcej półtora tygodnia. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nie ma jednak mowy o przecinaniu wstęgi i oficjalnej… » więcej 2020-04-05, godz. 11:21, Gospodarka Będzie wsparcie oleskiego samorządu dla przedsiębiorców - zwolnienie z czynszu i podatku Gmina Olesno przygotowała pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi między innymi o wsparcie osób najmujących miejskie lokale i tereny gminne. » więcej
88899091929394
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »