Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-16, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Krzyżoki w Borkach Małych gotowe. Jest brama z wydmuszek i nocny obchód pól

Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Wyjątkowa brama wielkanocna z wydmuszek stanie dziś (16.04) późnym wieczorem w Borkach Małych obok Olesna. Krzyżoki to zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Tradycja ma swoje korzenie w przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W krzyżokach bierze udział dwunastu mężczyzn, koniecznie kawalerów. Grzegorz Trocha, jeden z nich, mówi o przygotowaniu bramy.

- Od półtora tygodnia spotykamy się w sali, nawlekamy wydmuszki na wyznaczone kawałki sznurka. W ostatnim tygodniu codziennie po 4-5 godzin spędziliśmy w sali OSP, bo staraliśmy się powiązać wszystko i złożyć w całość. To jest przedsięwzięcie co najmniej na cały Wielki Post, a można powiedzieć, że przez cały rok myślimy o tym i tworzymy coś.

Szymon Brodacki, drugi krzyżok, dodaje, że brama co roku jest budowana według innego projektu, ale można oglądać ją w Borkach Małych praktycznie przez cały rok.

- Brama wielkanocna wisi w centrum naszej wioski. Tego roku tworzy ją ponad dwa tysiące wydmuszek. Brama ma nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Zawsze jest odpowiedni symbol – w poprzednich latach był krzyż, baranek czy koszyczek wielkanocny. Tym razem przygotowaliśmy coś zupełnie innego.

Krzyżoki podkreślają, że dla nich najważniejszy jest obchód pól o 3:00 nad ranem. - Śpiewamy pieśń rezurekcyjną, prosząc o pomyślność i dary dla wioski - zaznacza Beniamin Brodacki, trzeci krzyżok.

- Gdy skończymy obchodzić pola, każdy wraca do domu, przebiera się i idziemy na rezurekcję. Tam również podczas procesji obchodzimy cmentarz trzy razy z pozostałymi parafianami, śpiewając.

Z dostępnych informacji wynika, że krzyżoki są unikatową tradycją, kultywowaną wyłącznie w Borkach Małych. Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj ten figuruje od 4 marca 2020 roku.
Grzegorz Trocha
Szymon Brodacki
Beniamin Brodacki

Zobacz także

2021-07-31, godz. 20:09, Kultura i rozrywka 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny i 14. Festiwal Śląskie Lato Muzyczne od niedzieli na Opolszczyźnie Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną powraca do Opola Międzynarodowy Kurs Muzyczny (MKM) oraz towarzyszący mu festiwal Śląskie Lato Muzyczne. Wydarzenie potrwa od 1 do 12 sierpnia, w tym czasie zaplanowano 16 koncertów… » więcej 2021-07-27, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Groził, że odbierze sobie życie. Został odnaleziony przez policjantów Szczęśliwy finał poszukiwań 24-latka z powiatu oleskiego. W akcję, która trwała blisko 10 godzin, zaangażowanych było ponad 60 policjantów i strażaków. » więcej 2021-07-18, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Koncerty, zawody i pokazy zdominują tegoroczne Dni Olesna. Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek Rock, pop, rap i szanty. Między innymi takiej muzyki będzie można posłuchać w następny weekend (23-25 lipca) podczas Dni Olesna. » więcej 2021-07-12, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Bezpieczny wypoczynek harcerzy w Kucobach. Olescy strażacy skontrolowali warunki obozowiska Nie stwierdzono nieprawidłowości podczas kontroli obozu harcerskiego w Kucobach (gmina Olesno). » więcej 2021-07-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nie zgodził się na mandat, bo ma już zbyt wiele punktów karnych. Za nic miał ograniczenie prędkości obowiązujące w Oleśnie Pędził osobowym volkswagenem 132 km/h w terenie zabudowanym, ale mandatu nie przyjął. Uzasadnienie było oryginalne. » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »