Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2022-04-16, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Krzyżoki w Borkach Małych gotowe. Jest brama z wydmuszek i nocny obchód pól

Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Szymon Brodacki]]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2021 w Borkach Małych [fot. archiwum Sz. Brodackiego]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2022 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Wyjątkowa brama wielkanocna z wydmuszek stanie dziś (16.04) późnym wieczorem w Borkach Małych obok Olesna. Krzyżoki to zwyczaj wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Tradycja ma swoje korzenie w przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W krzyżokach bierze udział dwunastu mężczyzn, koniecznie kawalerów. Grzegorz Trocha, jeden z nich, mówi o przygotowaniu bramy.

- Od półtora tygodnia spotykamy się w sali, nawlekamy wydmuszki na wyznaczone kawałki sznurka. W ostatnim tygodniu codziennie po 4-5 godzin spędziliśmy w sali OSP, bo staraliśmy się powiązać wszystko i złożyć w całość. To jest przedsięwzięcie co najmniej na cały Wielki Post, a można powiedzieć, że przez cały rok myślimy o tym i tworzymy coś.

Szymon Brodacki, drugi krzyżok, dodaje, że brama co roku jest budowana według innego projektu, ale można oglądać ją w Borkach Małych praktycznie przez cały rok.

- Brama wielkanocna wisi w centrum naszej wioski. Tego roku tworzy ją ponad dwa tysiące wydmuszek. Brama ma nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Zawsze jest odpowiedni symbol – w poprzednich latach był krzyż, baranek czy koszyczek wielkanocny. Tym razem przygotowaliśmy coś zupełnie innego.

Krzyżoki podkreślają, że dla nich najważniejszy jest obchód pól o 3:00 nad ranem. - Śpiewamy pieśń rezurekcyjną, prosząc o pomyślność i dary dla wioski - zaznacza Beniamin Brodacki, trzeci krzyżok.

- Gdy skończymy obchodzić pola, każdy wraca do domu, przebiera się i idziemy na rezurekcję. Tam również podczas procesji obchodzimy cmentarz trzy razy z pozostałymi parafianami, śpiewając.

Z dostępnych informacji wynika, że krzyżoki są unikatową tradycją, kultywowaną wyłącznie w Borkach Małych. Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj ten figuruje od 4 marca 2020 roku.
Grzegorz Trocha
Szymon Brodacki
Beniamin Brodacki

Zobacz także

2021-09-14, godz. 16:02, Wiadomości z regionu Tragiczny finał akcji ratunkowej przy DK 11 w Starym Oleśnie Nie żyje mężczyzna, który zasłabł za kierownicą samochodu osobowego w Starym Oleśnie. Do zdarzenia we wtorek (14.09) doszło przed południem. » więcej 2021-09-06, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Jechał ponad 140 km/h w terenie zabudowanym. Teraz przez trzy miesiące nie wsiądzie za kierownicę Niemal trzykrotnie przekroczył dozwoloną prędkość 37-letni mieszkaniec Opola w Łowoszowie obok Olesna i przez trzy miesiące 'odpocznie' od prowadzenia pojazdów. » więcej 2021-09-02, godz. 14:58, Gospodarka Poznaliśmy zasady i harmonogram budżetu obywatelskiego Olesna. W puli jest 200 tysięcy złotych Urząd Miejski w Oleśnie ogłosił zasady budżetu obywatelskiego na 2022 rok. W puli jest łącznie do wydania 200 tysięcy złotych, ale maksymalny koszt jednego projektu nie może przekraczać 50 tysięcy. » więcej 2021-08-31, godz. 11:30, Gospodarka Materiały podrożały, ale to na razie nie ma wpływu na budowę oleskiej oczyszczalni. Najtrudniejsze będzie przełączenie obiektu Nie ma chwili przestoju przy gruntownej modernizacji oczyszczalni ścieków w Oleśnie. Prace rozpoczęto w ubiegłym roku, a umowny termin rozruchu to koniec czerwca 2022 roku. » więcej 2021-08-31, godz. 07:30, Gospodarka Pozostały tylko mury i dach, ale oleski dworzec wypięknieje. Udało się porozumieć co do koloru elewacji Praca wre przy gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Renowacja zabytkowego budynku z 1923 roku kosztuje 12 milionów 600 tysięcy złotych. » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »