Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2023-03-17, 13:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Koszty utrzymania rosną, pensje nie". Pracownicy DPS-ów piszą list do starosty strzeleckiego

Dorota Mielniczuk, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w DPS w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i Leśnicy [fot. Joanna Gerlich]
Dorota Mielniczuk, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w DPS w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i Leśnicy [fot. Joanna Gerlich]
DPS w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i Leśnicy [fot. Joanna Gerlich]
DPS w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i Leśnicy [fot. Joanna Gerlich]
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich, Szymiszowie i Leśnicy napisali list otwarty do władz powiatu. Proszą w nim o wzrost wynagrodzeń, wskazując jednocześnie, że z każdym rokiem przybywa im obowiązków, a praca staje się cięższa. Jak zaznaczają, podstawowe wynagrodzenie wielu pracowników jest niższe od płacy minimalnej. Próg 3490 zł brutto jest osiągany tylko dzięki comiesięcznym premiom uznaniowym.
- Nasze pieniądze leżą w rękach powiatu, który decyduje, komu i gdzie je przyzna. Przykro nam, że nie uwzględniono naszej sytuacji - mówi Dorota Mielniczuk, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w DPS w Strzelcach Opolskich. - To wszystko spowodowało, że jesteśmy po prostu rozgoryczeni, jesteśmy zawiedzeni. Nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu prosić o pomoc wszędzie i naświetlić tą sytuację, że tak to być nie może. Koszt utrzymania mieszkańca wzrósł, ale nasze pensje nie wzrosły.

Starosta strzelecki Józef Swaczyna odpowiada, że zna postulaty załogi. Zaznacza jednak, że to problem nie tylko starostów, ale systemowy.

- Pracownicy powinni przez swoje organizacje związkowe, przez "Solidarność" zgłaszać postulaty wyżej - mówi. - Żeby również ci związkowcy dbali o pracowników, szczególnie tych, którzy wykonują bardzo ciężką pracę, a są bardzo słabo nagradzani. Pielęgniarki w DPS-ach my, jako samorząd, opłacamy. Jest to w moim przypadku ponad 400 tysięcy złotych. Momentalnie jakby to Narodowy Fundusz Zdrowia opłacał, to jestem w stanie całe 400 tysięcy złotych co roku dawać na podwyżki dla pracowników.

- Pielęgniarki powinny być opłacane z Narodowego Funduszu Zdrowia - dodaje Józef Swaczyna.

W poniedziałek (20.03) odbędzie posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich, z kolei na koniec marca zaplanowano konwent starostów, gdzie ten temat również będzie poruszany.
Dorota Mielniczuk
Józef Swaczyna

Zobacz także

2017-09-26, godz. 07:00, Sport i turystyka Ostatni dzień zgłoszeń do rajdu w ramach ogólnopolskiej amatorskiej ligi nordic walking Kolejna odsłona ogólnopolskiej amatorskiej ligi nordic walking już w sobotę na Górze św. Anny. Chętni mają ostatni dzień na zapisy! » więcej 2017-09-25, godz. 12:00, Sport i turystyka Weź udział w zawodach w rzucie granatem Koło Ligi Obrony Kraju ze Strzelec Opolskich zaprasza do udziału w zawodach sportowo-obronnych. Impreza ta odbędzie się w najbliższą sobotę na strzelnicy w Farskiej Kolonii. Chętni nadal mogą się zgłaszać. » więcej 2017-09-21, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Ojciec gwałcił małoletnią córkę. Zapadł wyrok w tej sprawie Hubert P. pomiędzy 2013 a 2016 rokiem miał molestować seksualnie i zgwałcić swoją córkę, która nie ukończyła 15 lat. Sąd Okręgowy w Opolu skazał mężczyznę na 6,5 roku więzienia. » więcej 2017-09-21, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Autostradowy węzeł Kędzierzyn-Koźle już wyłączony z ruchu Dziś (21.09) na plac budowy wkroczyli drogowcy. W tym miejscu na autostradę nie wjedziemy, niemożliwy jest też zjazd z A4. Utrudnienia potrwają do listopada, a związane są z budową ronda i przebudową zjazdów na autostradę oraz do… » więcej 2017-09-21, godz. 07:20, Wiadomości z regionu Przerwa w pracy nadajnika Radia Opole na częstotliwości 103,2 MHz Konserwacja nadajnika w Chrzelicach czasowo uniemożliwi odbiór Radia Opole na falach 103,2 MHz. » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »