Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii…
2017-08-03, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. MS)

Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej

Stanisław Płoski [Źródło: http://www.zst-ciechanow.pl/?patron-szkoly,25]
Stanisław Płoski [Źródło: http://www.zst-ciechanow.pl/?patron-szkoly,25]
Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli wśród nich m.in. Aleksander Gieysztor, Witold Kula i Stanisław Płoski. Dziś kilka słów o tym ostatnim.

Stanisław Płoski ur. 4 stycznia 1899 w Briańsku na dawnych Kresach I Rzeczpospolitej. W roku 1917 rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy w roku 1920 bolszewicy zbliżali się do Warszawy i formowano tzw. Armię Ochotniczą, na wezwanie stawił się także student Stanisław Płoski. Po zakończeniu wojny uzyskał urlop z wojska na dokończenie studiów, a następnie podjął pracę w Wojskowym Instytucie Naukowo-Wydawniczym. Należał do zwolenników Polskiej Partii Socjalistycznej toteż w roku 1932 został członkiem komitetu redakcyjnego pisma „Przegląd Socjalistyczny”, a równocześnie obronił rozprawę doktorską z historii na Uniwersytecie Warszawskim.
W kampanii wrześniowej wziął udział jako członek warszawskiej obrony cywilnej. Niemal od pierwszych dni okupacji związał się z konspiracją, w której skupił się na działalności propagandowej i publicystycznej. Początkowo do jego obowiązków należało prowadzenie nasłuchu różnych rozgłośni radiowych i opracowywanie na ten temat raportów, a następnie objął funkcję kierownika Wojskowego Biura Historycznego w ramach Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ, a potem AK. W konspiracji wydawał miesięcznik „Insurekcja”, a także czasopismo „Żołnierz Polski w Kampanii Wrześniowej” przemianowane potem na „Żołnierz Polski w Drugiej Wojnie Światowej”.

Jednocześnie aktywnie działał w konspiracyjnym stowarzyszeniu Polscy Socjaliści. W trakcie Powstania Warszawskiego pracował w powstańczym Biurze Informacji i Propagandy. Po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego Lamsdorf w Łambinowicach, skąd przewieziono go do oflagu Gros-Born w dzisiejszym Bornym Sulinowie. Podczas pobytu w obozie wspólnie z prof. Aleksandrem Gieysztorem opracował pierwszy dokument dotyczący całości działań powstańczych.

Po wojnie w latach 1945 - 1950 był dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej przy Prezydium Rady Ministrów. Następnie pracował w Archiwum Akt Dawnych oraz Polskiej Akademii Nauk.

Stanisław Płoski zmarł 7 marca 1966 roku w Otwocku.
Godzina W - Odcinek 9 (03.08.17)

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »