Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania…
2017-08-01, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. MS)

Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj

Jan Rzepecki [Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Rzepecki]
Jan Rzepecki [Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Rzepecki]
Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku mając niespełna 15 lat zaciągnął się do polskich legionów. Po kryzysie przysięgowym trafił do mającej walczyć u boku Niemców tzw. Polskiej Siły Zbrojnej, w której szeregach ukończył podchorążówkę w czerwcu 1918 roku został podporucznikiem. W listopadzie 1918 roku został dowódcą plutonu w szkole oficerskiej, a latem 1919 roku został przydzielony do 3 Pułku Piechoty Legionów, w którego szeregach odbył kampanię roku 1920.

Po wojnie pozostał zawodowym żołnierzem. Po ukończeniu studiów oficerskich i uzyskaniu tytułu naukowego oficera Sztabu Generalnego, został wykładowcą w warszawskiej Oficerskiej Szkole Piechoty. Na czele dowodzonego przez siebie batalionu podchorążych brał udział w obronie legalnego rządu podczas przewrotu majowego w 1926 roku. Podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku był oficerem sztabu Armii Kraków. Uniknął niewoli i powrócił do Warszawy, gdzie już w październiku wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski.
Pełnił funkcję szefa Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Był przeciwnikiem mianowania gen Bora-Komorowskiego dowódcą Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim pełnił funkcję Delegata Sił Zbrojnych na Kraj. Po kapitulacji powstania trafił do stalagu Lamsdorf w Łambinowicach, a następnie przewieziony został do Oflagu II C Woldenberg.

Po powrocie do Warszawy w marcu 1945 roku objął funkcję zastępcy komendanta antysowieckiej organizacji „NIE”. Utraciwszy wiarę w sens dalszej walki zbrojnej z sowietami w sierpniu 1945 roku rozwiązał Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj a w jej miejsce powołał Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które miało zająć się przede wszystkim walką propagandową i polityczną. Aresztowany 5 listopada 1945 roku uwierzył w gwarancje nietykalności i wydał bezpiece wszystkich swoich współpracowników oraz wszystkie zasoby odziedziczone po Armii Krajowej, w tym milion dolarów w złocie i banknotach, drukarnie, archiwa i radiostacje.

Dla bezpieki był nieocenionym źródłem informacji, któremu nikt nie zamierzał dotrzymywać słowa łagodnego traktowania ujawnionych podkomendnych. Skazany na 8 lat więzienia, został ułaskawiony przez Bolesława Bieruta i wypuszczony na wolność. Dwa lata później został ponownie aresztowany i na pięć lat uwięziony. Pułkownik Jan Rzepecki zmarł 28 kwietnia 1983 roku w Warszawie.
Godzina W - Odcinek 7 (01.08.2017)

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »