Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca…
2017-07-27, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg [oprac. Paula Hołubowicz]

Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej

Jerzy Stefan Stawiński
Jerzy Stefan Stawiński
Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami. Wśród nich podziemną epopeję przeżył żołnierz kompanii łączności k4 Jerzy Stefan Stawiński, który opisał to później w książce.

Jerzy Stefan Stawiński do polskiej historii przeszedł jako współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej. Napisał kilkadziesiąt scenariuszy filmowych, poczynając od „Kanału”, który oparł o własne wspomnienia, poprzez „Krzyżaków”, „Zezowate szczęście”, Zamach”, „Akcję pod Arsenałem”, „Urodziny Warszawiaka”. „Eroicę, aż po „Miłość Balzaka”, „Jutro idziemy do kina” i „Pułkownika Kwiatkowskiego”. Był także filmowym reżyserem oraz płodnym prozaikiem i autorem licznych słuchowisk radiowych.
Jako syn oficera Legionów dorastał Jerzy Stefan Stawiński na oficerskim Żoliborzu, gdzie ukończył Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Łączności w Zegrzu i jako łącznościowiec odbył kampanię wrześniową w artylerii 20 dywizji piechoty. Od marca 1940 roku zaangażował się w konspiracyjną działalność w ramach harcerskiej organizacji podziemnej, która później przerodziła się w pułk AK „Baszta”. Jako oficer dowodził plutonem, a potem kompanią łączności. W składzie swojego zgrupowania walczył w powstaniu warszawskim na Mokotowie. 27 września 1844 roku gdy kapitulował Mokotów cudem uniknął rozstrzelania, co spotkało część jego oddziału po wyjściu z kanału przy ul. Dworkowej. Jako jeniec przewieziony został do Stalagu VIII B Lamsdorf w Łambinowicach. Stąd przewieziono go do Murnau, gdzie wyzwolony przez Amerykanów wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Powrócił do Polski w roku 1947 by wstąpić na studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Równocześnie zaczął odreagowywać wojnę opisując ją w literaturze. Jego „Młodego warszawiaka zapiski z urodzin” wydano sześciokrotnie.
Jerzy Stefan Stawiński zmarł w swoim domu na warszawskim Mokotowie 12 czerwca 2010 roku

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-28, godz. 07:30 Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram” Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »