Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w…
2019-06-29, 13:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie
267 tysięcy odwiedzających miał w ubiegłym roku opolski ogród zoologiczny. Jest to miejsce w stolicy regionu cieszące się największą popularnością wśród zwiedzających. Czy Opole jest atrakcyjne turystycznie? Czym i jak może konkurować z innymi regionami Polski? Czy na bliskości Opola korzysta znana ze swoich jezior gmina Turawa? O tym rozmawialiśmy podczas plenerowej Samorządowej Loży Radiowej z Centrum Handlowego Turawa Park.
- Nasze jeziora są znane w całej Polsce – mówi Adam Bochenek, kierownik referatu sportu w Urzędzie Gminy Turawa. - Dzisiaj główną atrakcją naszej gminy jest odbywający się tutaj 7. Charytatywny Rajd Rowerowy. Jeziora turawskie to również okoliczne lasy, które pozwalają na wypoczynek. Nasza gmina jest przede wszystkim atrakcyjna turystycznie i na tym chcielibyśmy się opierać. Jesteśmy właścicielem Jeziora „Średniego” i „Małego”. Jezioro Srebrne dzierżawimy. Bardzo nad tym ubolewamy, ale nie jesteśmy właścicielami Jeziora Turawskiego. Dość intensywnie prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi, bo trwają one już od lutego. Jesteśmy zainteresowani przejęciem turawskiej promenady nad jeziorem dużym łącznie z przyległą do niego plażą. Głównymi użytkownikami naszych akwenów są mieszkańcy Opola.

- Opole przespało swoje pięć minut – uważa Marek Kawa, radny tego miasta z Prawa i Sprawiedliwości. - Nadrabiamy czas. Przykładem jest choćby kwestia rozszerzenia granic administracyjnych Opola. Ten proces ekspansji i rozwoju trwa od 2014 roku, kiedy to inna opcja polityczna, w tym też PiS, rozpoczęło nową kartę miasta. Dotąd Opole było uśpione nie tylko gospodarczo, ale też turystycznie np. w czasie festiwalu polskiej piosenki problem był z noclegami w hotelach. Powoli się to zmienia. Dzisiaj widzimy, że poszerzenie Opola, współpraca w ramach aglomeracji opolskiej, to wszystko służy wszystkim okolicznym gminom. Rewitalizujemy zabytki Opola np. otwarcie Zamku Górnego, jak wygląda Wieża Piastowska. To są te brandy, które przyciągają i są znane w kraju. Opole jest miastem na dorobku i będziemy przegrywać z regionami, których stolicami są Katowice i Wrocław. No, ale czas, by rozpychać się łokciami. Mamy wiele atutów i myślę, że będzie to przyciągać coraz więcej turystów.

Opole nie ma np. aquaparku, a nawet basenu dla rodzin z małymi dziećmi. Czy te deficyty utrudniają życie mieszkańców oraz mają wpływ na tych, którzy planują odwiedzić to miasto?

- Opole ma dość duży potencjał turystyczny, tylko w jakim stopniu go wykorzystuje? - powiedział Przemysław Pospieszyński, radny tego miasta z Platformy Obywatelskiej. - Mamy piękny ogród zoologiczny, który jest perłą w koronie takich placówek w całym kraju. Też musimy rozwijać inne rzeczy, które przyciągną turystów do naszego miasta. Nie mamy aquaparku, ale jest z nimi problem w naszym kraju, bo te projekty często nie spinają się finansowo i są dużym obciążeniem dla samorządów. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o realizacji takiej inwestycji, to mam nadzieję, że prezydent miasta bardzo dobrze to przeliczył. Należy stworzyć fajny produkt turystyczny. Mamy dużo małych atrakcji. Musimy to wszystko razem zabrać i stworzyć taki katalog dla weekendowego turysty. Mamy czym się pochwalić. Jesteśmy klimatycznym miastem.

- Jako samorząd województwa opolskiego staramy się, aby rozwój turystyczny i gospodarczy był w regionie zrównoważony - mówi Zuzanna Dona-Kasiura, radna sejmiku z Mniejszości Niemieckiej. - Opole jako stolica województwa czerpie profity z tego, że ma na swoim terenie siedziby instytucji miejskich, jak i tych zarządzanych przez samorząd województwa. Podczas wakacji bardzo bogata jest ich oferta. Mój przedmówca nawiązał do idei osieciowania ciekawych turystycznie miejsc oraz związanych z tą branżą instytucji. Nad tym pracuje już departament urzędu marszałkowskiego. Chodzi o stworzenie produktu, dzięki któremu przyjeżdżający do naszego województwa będą mieli gotowe oferty wycieczek połączonych z zniżkami. Musimy iść w stronę współpracy, zachęcania mieszkańców naszego województwa i gości do korzystania z tego wszystkiego, co mamy najlepsze.

Długość ścieżek rowerowych w granicach administracyjnych Opola wynosiła w ubiegłym roku 90 km. Korzystający z nich narzekają, że brakuje synchronizacji tych tras. Czy jest jakiś spójny plan ich budowy?

- Ostatnio nawet na komisji infrastruktury rady miejskiej mieliśmy temat strategii rozwoju dróg rowerowych w mieście – mówi Przemysław Pospieszyński. - Jest taki dokument. Zawiera wszystkie plany budowy dróg rowerowych, żeby je jak najbardziej scalić. Pod tym względem Opole robi bardzo duży krok do przodu. Takie trasy rowerowe w mieście to jest jedno, ale też warto abyśmy byli połączeni z sąsiednimi gminami np. z Turawą, gdzie wypoczywa wielu mieszkańców Opola.
Z gośćmi Samorządowej Loży Radiowej rozmawia Jan Poniatyszyn
Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w naszym programie przyjęli:
  • Zuzanna Donath-Kasiura, radna sejmiku województwa, Mniejszość Niemiecka
  • Marek Kawa, radny miasta Opola, Prawo i Sprawiedliwość
  • Przemysław Pospieszyński, radny miasta Opola, Platforma Obywatelska
  • Adam Bochenek, kierownik ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Turawie.

Zobacz także

2022-12-31, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (31.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Z gośćmi "Samorządowej Loży Radiowej" porozmawialiśmy oczywiście o mijającym roku - jakie wyzwania przyniósł on samorządom? Czy dostawały odpowiednie… » więcej 2022-12-24, godz. 12:30 "Samorządowa Loża Radiowa" (24.12.2022) - zobacz i posłuchaj! W audycji porozmawialiśmy o budżetach opolskich gmin, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Czy trudno było skonstruować plany finansowe na przyszły… » więcej 2022-12-17, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (17.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Jaki będzie dla samorządów ten zbliżający się rok 2023, w świetle założeń przyjmowanych budżetów? Czy będzie to jednak rok pod znakiem inwestycji… » więcej 2022-12-09, godz. 12:00 Samorządowa Loża Radiowa (10.12.2022) Samorządy dopinają budżety na przyszły rok. Część z nich nie ukrywa, że to budżety "na przetrwanie" trudnego roku, inne mówią o rekordowych inwestycjach… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Opolscy starostowie o sytuacji finansowej powiatów i przyjmowaniu chorych z Ukrainy (03.12.2022) Czy mamy do czynienia z realną groźbą zapaści finansowej powiatów? Czy jedną z konsekwencji trudnej sytuacji finansowej będzie to, że szpitale powiatowe… » więcej 2022-11-26, godz. 12:00 Samorządowa Loża radiowa o transporcie publicznym, węglu i dłuższej kadencji W programie udział wzięli: Katarzyna Gołębiowska-Jarek - gmina Dąbrowa Paweł Masełko - starosta KK Grzegorz Domański wójt gminy Rudniki Dominik… » więcej 2022-11-19, godz. 12:15 "Samorządowa Loża Radiowa" z 19 listopada - zobacz i posłuchaj! Kolejne obniżki podatku PIT oraz dynamiczny wzrost cen energii, obsługi długu i presji na wzrost wynagrodzeń spowodowały, że miastom, gminom i powiatom brakuje… » więcej 2022-11-12, godz. 12:10 "Samorządowa Loża Radiowa" z 12 listopada - zobacz i posłuchaj! W styczniu 2023 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. ewidencjonowania i raportowania danych o ściekach na terenach niezurbanizowanych. Jak się okazuje… » więcej 2022-11-05, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 5 listopada - zobacz i posłuchaj! Tzw. ustawa węglowa, umożliwiająca samorządom dystrybucję węgla została już przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Czy opolscy samorządowcy… » więcej 2022-10-29, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 29 października - zobacz i posłuchaj! Od nowego roku" przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna" - powiedział w jednym z wywiadów rzecznik Ministerstwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »