Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich
2019-02-23, 12:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich

Samorządowa Loża Radiowa z Racławic Śląskich
Zdaniem ekspertów wiedza historyczna Polaków zasługuje najwyżej na ocenę „dostateczną”. Trzy czwarte naszych rodaków twierdzi, że interesuje się wiedzą o przeszłości co najmniej w stopniu średnim. 87 procent respondentów jest przekonanych, że wiedza na temat przeszłości jest potrzebna współczesnemu człowiekowi. Takie są wyniki ankiety Centrum Badania Opinii Społecznej. Edukacją historyczną zajmują się szkoły, muzea oraz domy kultury. Instytucje te podlegają samorządom lokalnym. O ich działalności rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Racławicach Śląskich, gdzie odbyły się obchody upamiętniające Marsz Śmierci. Odsłonięto tutaj tablicę pamiątkową wspominającą ofiary niemieckiego obozu Auschwitz–Birkenau, które zginęły w gminie Głogówek zimą 1945 roku.

Uczestników dyskusji zapytaliśmy o komentarz do ankiety CBOS.
- W latach 2007-15, za rządów Platformy Obywatelskiej, historia odsunięta była gdzieś na boczny tor – powiedział Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Zaraz po dojściu do władzy PiS-u zajęliśmy się również kwestią historyczną. Aby historia Polski, bohaterstwa, była przekazywana i by na tych wartościach młode pokolenie Polaków się uczyło. Swoje zadania z tym związane mają szkoły, samorządy lokalne oraz organy państwowe takie jak wojewoda. Nasz wielki rodak, papież, przyjeżdżając z pielgrzymkami, podkreślał znaczenie znajomości historii własnego narodu. Bo naród, który nie zna swojej historii nie zasługuje na przyszłość. Wiele osób w różnych państwach zaczyna nam Polakom pisać historię na nowo. Jest to dla nas niesprawiedliwe w odniesieniu do ciężaru, jaki poniósł naród polski w czasie rozbiorów, pierwszej i drugiej wojny światowej, czy w czasach komunizmu. Jako państwo polskie musimy szybko reagować na próby przemalowywania historii, zwłaszcza ukazywania jej w czarnych barwach dla naszego narodu.

W badaniu CBOS sprzed 30 lat Polacy wykazali się większą znajomością swoich dziejów niż obecnie.

- Przekaz historyczny jest najlepiej przyswajalny, gdy przekazywany jest z pokolenia na pokolenie – uważa Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości. - 30 lat temu mieliśmy więcej świadków drugiej wojny światowej i związanych z tym wydarzeń. Współczesna młodzież nie zajmuje się już tak historią. Ogromna jest tutaj rola szkół, domów kultury. Młodzież powinna częściej uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających ważne daty z naszej historii.

- W tej kwestii widzimy pewne ożywienie – mówił o zainteresowaniu historią Piotr Bujak, burmistrz Głogówka reprezentujący młodą generację samorządowców. - Młode pokolenie coraz częściej sięga po publikacje nawiązujące do naszej przeszłości. Oni też w sposób otwarty manifestują swój patriotyzm. Polskość to dzisiaj powód do wielkiej dumy.

W skali kraju Opolszczyzna jest specyficznym regionem, gdyż do 1945 roku nie było tam polskiej państwowości. Pozostała natomiast spora grupa autochtonów kultywujących niemieckie tradycje, a jednocześnie będących lojalnymi obywatelami państwa polskiego.

- Z wielkim przekonaniem uczestniczyłam w Racławicach Śląskich w uroczystości upamiętniającej ofiary Marszu Śmieci – powiedziała Róża Zgorzelska, radna Głogówka z Mniejszości Niemieckiej. - Biorę również udział w upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej. Dla mnie jest bliskie i ważne jedno i drugie wydarzenie. Cieszę się, że nadszedł taki czas, że każdy może upamiętnić swoich poległych, bo ofiary wojny były po stronie niemieckiej i polskiej. Dlatego powinniśmy jeszcze więcej uwagi przykładać do przekazywania tej pamięci, tego dziedzictwa historycznego. Cieszę się, że my, jako Mniejszość Niemiecka, mamy tę szansę i możliwość kultywowania tych naszych tradycji. Ta nasza kultura już dzisiaj się przeplata z kulturą polską. Chciałabym, aby młodzież więcej uwagi przywiązywała do pamięci historycznej, do swojej identyfikacji narodowej, żeby to był patriotyzm, ale nie nacjonalizm.

Według badań CBOS tylko połowa Polaków potrafi połączyć datę 1989 roku z upadkiem komunizmu, obradami okrągłego stołu lub pierwszymi częściowo wolnymi wyborami. Z czego zatem to wynika? Czy być może nauczanie historii w szkołach jest mało interesujące?
- Nauczanie historii było zmarginalizowane przez długi czas – mówił Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. - Trudno spodziewać się sukcesów czy przyzwoitej wiedzy, kiedy w tygodniu mamy jedną godzinę nauczania historii. Obserwowałem jak dramatycznie spada liczba tych, którzy decydują się ten przedmiot zdawać na egzaminie maturalnym. No, ale czego można się było nauczyć w tak krótkim czasie. Teraz nauczanie historii wraca w większym zakresie. To, że słabo znamy dzieje naszego kraju, nie najlepiej świadczy o naszym społeczeństwie. Szkoły podejmują teraz więcej działań powiększając ten obszar związany z edukacją historyczną. Są to np. inicjatywy realizowane we współpracy z muzeami.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do programu przyjęli:
- Adrian Czubak, wojewoda Opolski,
- Piotr Bujak, burmistrz Głogówka,
- Teresa Barańska, radna miejska Prudnika z Prawa i Sprawiedliwości,
- Róża Zgorzelska, radna Głogówka z Mniejszości Niemieckiej,
- Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Zobacz także

2022-12-31, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (31.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Z gośćmi "Samorządowej Loży Radiowej" porozmawialiśmy oczywiście o mijającym roku - jakie wyzwania przyniósł on samorządom? Czy dostawały odpowiednie… » więcej 2022-12-24, godz. 12:30 "Samorządowa Loża Radiowa" (24.12.2022) - zobacz i posłuchaj! W audycji porozmawialiśmy o budżetach opolskich gmin, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Czy trudno było skonstruować plany finansowe na przyszły… » więcej 2022-12-17, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" (17.12.2022) - zobacz i posłuchaj! Jaki będzie dla samorządów ten zbliżający się rok 2023, w świetle założeń przyjmowanych budżetów? Czy będzie to jednak rok pod znakiem inwestycji… » więcej 2022-12-09, godz. 12:00 Samorządowa Loża Radiowa (10.12.2022) Samorządy dopinają budżety na przyszły rok. Część z nich nie ukrywa, że to budżety "na przetrwanie" trudnego roku, inne mówią o rekordowych inwestycjach… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Opolscy starostowie o sytuacji finansowej powiatów i przyjmowaniu chorych z Ukrainy (03.12.2022) Czy mamy do czynienia z realną groźbą zapaści finansowej powiatów? Czy jedną z konsekwencji trudnej sytuacji finansowej będzie to, że szpitale powiatowe… » więcej 2022-11-26, godz. 12:00 Samorządowa Loża radiowa o transporcie publicznym, węglu i dłuższej kadencji W programie udział wzięli: Katarzyna Gołębiowska-Jarek - gmina Dąbrowa Paweł Masełko - starosta KK Grzegorz Domański wójt gminy Rudniki Dominik… » więcej 2022-11-19, godz. 12:15 "Samorządowa Loża Radiowa" z 19 listopada - zobacz i posłuchaj! Kolejne obniżki podatku PIT oraz dynamiczny wzrost cen energii, obsługi długu i presji na wzrost wynagrodzeń spowodowały, że miastom, gminom i powiatom brakuje… » więcej 2022-11-12, godz. 12:10 "Samorządowa Loża Radiowa" z 12 listopada - zobacz i posłuchaj! W styczniu 2023 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. ewidencjonowania i raportowania danych o ściekach na terenach niezurbanizowanych. Jak się okazuje… » więcej 2022-11-05, godz. 12:05 "Samorządowa Loża Radiowa" z 5 listopada - zobacz i posłuchaj! Tzw. ustawa węglowa, umożliwiająca samorządom dystrybucję węgla została już przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Czy opolscy samorządowcy… » więcej 2022-10-29, godz. 12:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z 29 października - zobacz i posłuchaj! Od nowego roku" przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna" - powiedział w jednym z wywiadów rzecznik Ministerstwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »