800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-06-02, 10:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

II Festiwal Książki rozpoczęty! Potrwa do niedzieli

II Festiwal Książki rozpoczęty! Potrwa do niedzieli
Targi książki, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty – to wszystko czeka na uczestników drugiej edycji Festiwalu Książki Opole. W zeszłym roku ponad 7 tysięcy opolan spotkało się z 45 artystami, a w ramach targów książki pojawiło się 40 wydawnictw z całej Polski. W tym roku okazji do spotkań i zakupów będzie więcej - festiwal potrwa aż 3 dni. Większość wydarzeń odbędzie się na Placu Wolności. Na miejscu będzie także stanowisko Radia Opole.
Targi książek i spotkania autorskie

Podczas targów książek będzie można nabyć po okazyjnych cenach publikacje i nowości. W ofercie będą zarówno książki dla dorosłych, jak i dla dzieci. Targi będzie można odwiedzać w piątek od 10:00 do 19:00, w sobotę od 10:00 do 20:00, a w niedzielę od 10:00 do 18:00.

Najmocniejszym punktem będą spotkania autorskie. Do Opola zawitają twórcy bestsellerów, przyjadą zarówno mistrzowie kryminałów, fantastyki, reportażu, jak i literatury kobiecej. Będzie też okazja porozmawiania z wybitnymi osobowościami ze świata mediów i kultury.

Wśród gości tegorocznego festiwalu Książki m.in.: Stefan Chwin, Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski, Łukasz Orbitowski, Wojciech Jagielski, Sylwia Chutnik, Marta Abramowicz, Tomasz Minkiewicz (WILQ), Marcin Kydryński, Tomasz Raczek, Artur Andrus, Tomasz Sekielski, Grzegorz Miecugow, Maciej Orłoś, Remigiusz Mróz, Antoni Dudek, Marta Fox, Justyna Kopińska, DJ Adamus. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Festiwal zakończy spotkanie autorskie z tegoroczną laureatką Paszportu Polityki w kategorii literatura za powieść „Jak pokochać centra handlowe” - Natalią Fiedorczuk-Cieślak.

Wśród prowadzących spotkania nie zabraknie dziennikarzy Radia Opole!

Spotkanie z Martą Abramowicz - autorką reportażu "Zakonnice odchodzą po cichu", poprowadzi Katarzyna Zawadzka (piątek, 18:00), z kolei Tomasz Bazan porozmawia z DJ Adamusem (piątek, 18:30), a Marek Świercz będzie gospodarzem spotkania z Antonim Dudkiem (piątek, 14:00).

Do Opola zawitają znani pisarze, a Plac Wolności zamieni się w Miasteczko LiterackieCała Polska Czyta Dzieciom - inauguracja akcji

Podczas tegorocznej edycji sporo atrakcji adresowanych jest do dzieci. To właśnie w Opolu podczas Festiwalu Książki Edyta Jungowska zainauguruje w sobotę (03.06) o 14:00 ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. W programie przewidziano także spotkania i warsztaty dla dzieci. Dzieci będą mogły posłuchać bajek, spotkać się z Panem Tik Takiem, poczuć się jak prawdziwi ilustratorzy, a także wziąć udział w warsztatach kulinarnych.

Akcent kulinarny

Kulinarny akcent będzie dla wszystkich także w niedzielę (04.06) od 10:00 do 11:00. Tego dnia na Placu Wolności dziennikarka Radia Opole Katarzyna Zawadzka poprowadzi spotkanie połączone z warsztatami z Weroniką Madejską pod hasłem „Zdrowe śniadanie”.

800 książek na 800-lecie Opola800 książek na 800-lecie Opola

Nie zabraknie też akcentu związanego z obchodami 800-lecia Opola. Podczas festiwalu odbędzie się akcja charytatywna „800 książek na 800-lecie Opola”. Jeśli ktoś chciałby podzielić się wybranym tytułem z innymi, można książkę przynieść podczas trwania festiwalu do namiotu organizatora, który będzie stał pod pomnikiem na ul. Krakowskiej.

Będą też koncerty

Ania Dąbrowska [źródło: http://ncpp.opole.pl/aktualnosci/ania-dabrowska-support-sabina-sago-akustycznie/]W piątek (02.06) wystąpi jedna z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady - Ania Dąbrowska. Koncert Ani Dąbrowskiej poprzedzi występ pochodzącej z Opola wokalistki i aktorki musicalowej Sabiny SAGO. Wszystko odbędzie się naprzeciw Drukarni Opolgraf, na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, wejście od ulicy Niedziałkowskiego. Początek o godz. 19:00.

Z kolei w sobotę (3.06) przy Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się koncert Marty Kossakowskiej, znanej wcześniej jako Marika.


Wielkie Opolskie Dyktando - zapisz się!


Wielkie Opolskie Dyktando w ramach Festiwalu Książki 2016 [fot. Daria Placek]Będzie też okazja zmierzenia się w Wielkim Opolskim Dyktandzie. Dyktando rozpocznie się w sobotę (3.06) o godz. 12:00 w Filharmonii Opolskiej. Osoba, która napisze tekst dyktanda bezbłędnie lub popełni najmniejszą liczbę błędów otrzyma tytuł Opolskiego Mistrza Ortografii. Tekst dyktanda przeczyta Mistrz Mowy Polskiej - Artur Andrus, a poprowadzi je znana vlogerka i autorka książki "Mówiąc inaczej” - Paulina Mikuła.

Na dyktando trzeba się zapisać. Można to zrobić poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tu: www.festiwalksiazki.pl

Będą też warsztaty

Jedną z atrakcji festiwalu będą warsztaty pisarskie. Aneta Jadowska opowie o kreowaniu świata fantasy (piątek, 14:00-15:00), Justyna Kopińska zdradzi, jak pisać reportaż śledczy (piątek,16:00), Maciej Orłoś poprowadzi warsztat z wystąpień publicznych (piątek, 17:00). Z kolei w sobotę o 13:00 będzie okazja spotkania z Tomaszem Minkiewiczem, rysownikiem i satyrykiem, który wraz z bratem Bartoszem stworzył komiks „Wilq – Superbohater”. W ostatnim dniu festiwalu (10:00) Bartłomiej Basiura poprowadzi warsztat z kryminału na żywo.

Zaczytane Opolskie, czyli festiwal ruszy poza Opole

W tym roku Festiwal Książki dzięki projektowi Zaczytane Opolskie ruszy także do Brzegu, Nysy i Kluczborka. W tym miastach będzie okazja spotkania z Katarzyną Grocholą, Januszem Leonem Wiśniewskim i podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem. Spotkania autorskie będą miały miejsce w filiach Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.
  • Piątek, 2. czerwca, godz. 17:00 – Janusz Leon Wiśniewski w Brzegu.
  • Niedziela, 4. czerwca, godz. 17:00 – Jacek Pałkiewicz w Kluczborku.
  • Poniedziałek, 5. czerwca, godz. 17:00 – Katarzyna Grochola w Nysie.
Organizatorami Festiwalu Książki Opole 2017 są Fundacja Fabryka Inspiracji PL, Miasto Opole, a targów Drukarnia Opolgraf. Partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Filharmonia Opolska oraz Radio Opole.
Do Opola zawitają znani pisarze, a Plac Wolności zamieni się w Miasteczko Literackie

Zobacz także

2016-09-06, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Miasto chce, by na rynku stanął konny pomnik Kazimierza I Opolskiego Pomnik Kazimierza I Opolskiego siedzącego na koniu na opolskim rynku - to propozycja ratusza skierowana do mieszkańców i radnych Opola w związku z obchodami 800-lecia Opola. Kapituła powołana przez władze miasta wyłoniła dziś cztery… » więcej 2016-08-25, godz. 20:01, Wiadomości z regionu Będą pieniądze na promocję jubileuszu Opola Rada Miasta powiedziała 'tak' planom ratusza dotyczącym promocji 800 - lecia Opola - w budżecie miasta zarezerwowano na nie 250 tysięcy złotych. » więcej 2016-08-25, godz. 08:46, Publicystyka w Radiu Opole Ks.Waldemar Klinger o matce opolskich kościołów, opowieściach z krypty i bardzo dużych pieniądzach na bardzo ambitną renowację - Płyniemy kursem wyznaczonym przez naszych poprzedników, może tylko spróbujemy trochę przyśpieszyć - mówił w Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, który w środę 24 sierpnia oficjalnie objął obowiązki proboszcza opolskiej Katedry… » więcej 2016-08-24, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Muzeum w podziemiach opolskiej katedry? To pomysł związany z odnalezioną kryptą Krypta Jubileuszowa, to pomysł nowego proboszcza opolskiej katedry księdza Waldemara Klingera. Związana jest ona z najnowszym odkryciem jakiego dokonano w tej świątyni. Wczoraj, przypomnijmy okazało się, że pod kaplicą św. Jadwigi… » więcej 2016-08-22, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Duża kampania promocyjna 800-lecia Opola. Będą citylighty i maskotka 250 tysięcy złotych ratusz chce przeznaczyć na wystrój i promocję miasta z okazji 800-lecia Opola. Łukasz Śmierciak z urzędu miasta podkreśla, że jubileusz jest szczególnym wydarzeniem, o którym powinno być głośno. - Przypominać… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »