800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2016-08-25, 08:43 Autor: Marek Świercz

Ks.Waldemar Klinger o matce opolskich kościołów, opowieściach z krypty i bardzo dużych pieniądzach na bardzo ambitną renowację

Zobacz rozmowę z ks. Waldemarem Klingerem
- Płyniemy kursem wyznaczonym przez naszych poprzedników, może tylko spróbujemy trochę przyśpieszyć - mówił w Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, który w środę 24 sierpnia oficjalnie objął obowiązki proboszcza opolskiej Katedry Św. Krzyża.
Z ks. Waldemarem Klingerem rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Nasz gość przypomina, że katedra to, jak mówi opolski ordynariusz, "matka opolskich kościołów", najstarsza świątynia, do której relikwie Św. Krzyża trafiły już w 1024 roku, czyli niemal tysiąc lat temu.

- Zmieniała się przynależność państwowa, zmieniały się języki, zmieniały się granice, tylko katedra trwała - mówi ks.Klinger.

Teraz świątynia jest w szczególnym momencie - trwa jej renowacja, zakrojona na tak dużą skalę, że nie ma drugiej tak poważnej kościelnej inwestycji w kraju. Potrzeba do tego bardzo dużych pieniędzy, o które parafia zabiega na poziomie regionalnym i krajowym, w obu przypadkach wchodzą w grę wnioski o 10 mln złotych. Na wkład własny, jak wylicza ks. Klinger, potrzeba do miliona złotych rocznie.

W planach jest jednak nie tylko rewitalizacja, ale także nowe przedsięwzięcia. Naszemu gościowi marzy się tak zwana Krypta Jubileuszowa (z okazji 800-lecia Opola), w której można by wystawić nie tylko kopię relikwiarza Krzyża Świętego, ale także pokazać różne artefakty związane z dziejami świątyni i Opola.

Pomysł stworzenia takiej krypty podsunęło ks. Klingerowi odnalezienie w podziemiach kaplicy św. Jadwigi szczątków ludzkich sprzed kilkuset lat. Ze względów bezpieczeństwa to znalezisko zostało szczelnie zamknięte, pozostały jednak fotografie zrobione specjalną kamerką (do obejrzenia na stronie Radia Opole).

Zobacz także

2017-09-08, godz. 19:05, Wiadomości z regionu Ulicami Opola przejdzie pierwsza parada historyczna. Od Eufrozyny po Grotowskiego. Reżyseruje Czernik 23 września o godzinie 15.00 z parkingu marketu Tesco przy ul. Ozimskiej wyruszy w stronę centrum pochód historycznych postaci ważnych dla miasta. To m.in. Jerzy Grotowski, Karol Musioł, Edmund Osmańczyk a także król Jan Kazimierz… » więcej 2017-09-02, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Sztuka na dworcu kolejowym [ZDJĘCIA] Prace ośmiu artystów można oglądać na dworcu PKP Opole Główne. W Sali wystawienniczej swoje obiekty umieścili artyści z okręgu opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. » więcej 2017-08-31, godz. 10:37, Kultura i rozrywka Malowanie kolorowymi proszkami już w sobotę w Opolu Holi Festival czyli malowanie się kolorowymi proszkami zawita do Opola podczas III Święta Lata w Parku Miejskim przy osiedlu Armii Krajowej w Opolu. » więcej 2017-08-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu droższa niż zakładano. Miasto ma na nią pieniądze Ponad 4,5 mln zł - tyle będzie kosztowała rewitalizacja Zamku Górnego w Opolu. Rozstrzygnięto drugi przetarg na to zadanie. Wpłynęły trzy oferty - najtańsza, w kierunku której skłania się miasto, wynosi 4 mln 566 tys. zł. Pozostałe… » więcej 2017-08-22, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Waży ponad 100 kilogramów i jest największą kolorowanką na świecie! Największą na świecie kolorowankę stworzono w Opolu. 800-metrowa rolka ważąca ponad sto kilogramów zostanie wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Jest to inicjatywa Fundacji Excalibur wspierana przez opolski ratusz z okazji 800-lecia… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »