800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2016-08-25, 08:43 Autor: Marek Świercz

Ks.Waldemar Klinger o matce opolskich kościołów, opowieściach z krypty i bardzo dużych pieniądzach na bardzo ambitną renowację

Zobacz rozmowę z ks. Waldemarem Klingerem
- Płyniemy kursem wyznaczonym przez naszych poprzedników, może tylko spróbujemy trochę przyśpieszyć - mówił w Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, który w środę 24 sierpnia oficjalnie objął obowiązki proboszcza opolskiej Katedry Św. Krzyża.
Z ks. Waldemarem Klingerem rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Nasz gość przypomina, że katedra to, jak mówi opolski ordynariusz, "matka opolskich kościołów", najstarsza świątynia, do której relikwie Św. Krzyża trafiły już w 1024 roku, czyli niemal tysiąc lat temu.

- Zmieniała się przynależność państwowa, zmieniały się języki, zmieniały się granice, tylko katedra trwała - mówi ks.Klinger.

Teraz świątynia jest w szczególnym momencie - trwa jej renowacja, zakrojona na tak dużą skalę, że nie ma drugiej tak poważnej kościelnej inwestycji w kraju. Potrzeba do tego bardzo dużych pieniędzy, o które parafia zabiega na poziomie regionalnym i krajowym, w obu przypadkach wchodzą w grę wnioski o 10 mln złotych. Na wkład własny, jak wylicza ks. Klinger, potrzeba do miliona złotych rocznie.

W planach jest jednak nie tylko rewitalizacja, ale także nowe przedsięwzięcia. Naszemu gościowi marzy się tak zwana Krypta Jubileuszowa (z okazji 800-lecia Opola), w której można by wystawić nie tylko kopię relikwiarza Krzyża Świętego, ale także pokazać różne artefakty związane z dziejami świątyni i Opola.

Pomysł stworzenia takiej krypty podsunęło ks. Klingerowi odnalezienie w podziemiach kaplicy św. Jadwigi szczątków ludzkich sprzed kilkuset lat. Ze względów bezpieczeństwa to znalezisko zostało szczelnie zamknięte, pozostały jednak fotografie zrobione specjalną kamerką (do obejrzenia na stronie Radia Opole).

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »