800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-03-15, 09:23 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i komentarz dr. Bernarda Linka

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o konferencji "Cnota, Nauka, Praca"
Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego
– Zależało nam na tym, żeby nie była to konferencja kolejna z rzędu, ale by była to konferencja naprawdę wyjątkowa, dlatego mamy w programie tak wiele wątków, także sakralnych, obyczajowych czy związanych z dziejami współczesnymi. Chcemy, by jeszcze w październiku ukazała się publikacja zawierająca wystąpienia naszych prelegentów – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego, która od roku przygotowywała konferencję „Praca, Nauka, Cnota” organizowaną z okazji 800-lecia Opola. Zdaniem naszego gościa, w dziejach Opola jest wiele wątków nadal wartych zbadania. Jako przykład wymienia badania archeologiczne w kościele klasztornym w Czarnowąsach, gdzie być może spoczywają szczątki księcia Kazimierza I, czy też badania Ostrówka, które mogłyby potwierdzić hipotezę, że gród założyli Wikingowie. – By to sprawdzić, konieczne są jednak badania genetyczne – mówi Przysiężna-Pizarska.
Dr Bernard Linek o badaniach naukowych nad historią Śląska
Dr Bernard Linek, p.o. dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu
– To już 26. edycja konkursu o nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków, zasłużonych działaczy Związku Polaków w Niemczech. Nagroda ufundowana jest przez rodzinę, która zainwestowała w ten projekt naprawdę duże pieniądze. W tym roku za najlepszą pracę na temat Śląska kapituła uznała pracę mgra Marka Panusia z Uniwersytetu Opolskiego na temat parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach – mówił w „Poglądach i osądach” dr Bernard Linek, p.o. dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu. Gość Radia Opole przyznał, że wprowadzenie systemu bolońskiego i zmiana systemu finansowania badań naukowych odbiło się negatywnie na kondycji finansowej placówki. Zapewnił jednak, że nie ucierpiała na tym aktywność naukowa. – Wydaliśmy pierwszy tom cyklu poświęconego sytuacji Górnego Śląska w czasach Polski Ludowej, myślimy o wydaniu nowego leksykonu powstań śląskich – stwierdził Linek, dodając, że nowa ekipa rządowa przywiązuje większą wagę do polityki historycznej, czego dowodem może być projekt wicepremiera Piotra Glińskiego nastawiony na promocję polskiego dorobku na ziemiach zachodnich i północnych.
Posłuchaj rozmowy z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską
Posłuchaj rozmowy z dr. Bernardem Linkiem

Zobacz także

2017-09-21, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Niezwykłe przedstawienie na scenie przy Targowej w Opolu W piątek (22.09) w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu przy ulicy Targowej premiera widowiska teatralnego. Spektakl romsko-niemiecko-polski zostanie przedstawiony przez aktorów, którzy są ambasadorami swoich kultur. Tańczą, śpiewają… » więcej 2017-09-19, godz. 15:10, Kultura i rozrywka Opole na spreparowanych fotografiach [ZDJĘCIA]. "Kiedyś już ktoś zrobił takie samo zdjęcie" Połączone zdjęcia współczesnego i historycznego Opola można oglądać na opolskim rynku. Wystawa zatytułowana 'Opole dawniej i dziś' wykorzystuje fragmenty zdjęć z archiwum Muzeum Śląska Opolskiego i współczesne fotografie Pawła… » więcej 2017-09-18, godz. 17:17, Patronaty - polecamy Wielka parada w hołdzie 800-letniemu miastu przejdzie w sobotę ulicami Opola Takiego wydarzenia w Opolu jeszcze nie było. Ponad 30 postaci związanych z historią miasta przyjdzie ulicami Opola w paradzie historycznej. Parada wyruszy w najbliższą sobotę (23.09) o godz. 15:00 z parkingu obok Tesco przy ul. Ozimskiej… » więcej 2017-09-15, godz. 19:30, Kultura i rozrywka Janusz Radek zaśpiewał na opolskim rynku [ZDJĘCIA] W ramach imprez około festiwalowych na opolskim rynku zaśpiewał Janusz Radek. Laureat Superjedynki a także nagrody dziennikarzy akredytowanych przy 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonał wtedy utwór Czesława Niemena… » więcej 2017-09-15, godz. 07:30, Kultura i rozrywka Opolska poczta tematem wystawy w Archiwum Państwowym Historia działalności opolskiej poczty jest tematem wystawy przygotowanej przez filatelistów z Opola z okazji 800-lecia lokacji miasta. Wernisaż odbędzie się dzisiaj (15.09) w Archiwum Państwowym. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »