800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-07-10, 22:12 Autor: Katarzyna Zawadzka

Muzyczna uczta dla naszych słuchaczy. Koncert przed rozgłośnią Radia Opole upamiętnił trzy rocznice [FILM, DUŻO ZDJĘĆ]

Koncert jubileuszowy z okazji 65 lat Radia Opole i 800 lat Opola
Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore, Józef Skrzek i Krzysztof Puma Piasecki oraz grupa Take Style wystąpili przed rozgłośnią Radia Opole. To koncert, który upamiętnił trzy rocznice: 800-lecie Opola, 65-lecie Radio Opole oraz tragiczne wydarzenia sprzed 20 lat - Powódź Tysiąclecia.
Grażyna Łobaszewska zaśpiewała piosenki z najnowszej płyty pt. "Sklejam się".

- My jesteśmy młodymi rodzicami tychże kompozycji. W 85% są to kompozycje zespołowe - mówi artystka. - Jeśli chodzi o autorów tekstów to moi starzy znajomi, czyli Janek Wołek, Piotr Bukartyk, Andrzej Poniedzielski, nawet ja popełniłam dwie piosenki i dwa teksty napisała też moja ulubiona osoba Justyna Holm, niesamowicie uzdolniona - dodaje.

Zespół Take Style przygotował na ten wieczór głównie polskie piosenki, choć nie tylko.

- Chcieliśmy podkreślić charakter tego koncertu taką specyficzną piosenką bardzo znaną Johna Lennona "Imagine" - mówi Arkadiusz Czyżewski z zespołu Take Style, który jest także realizatorem dźwięku w Radiu Opole. - Przygotowaliśmy taką nowatorską wersję tego utworu, bo trochę szybciej zagrana i z takim lekkim przekąsem - dodaje.

- To radio pełni ważną rolę kulturotwórczą, informacyjną z ciekawą publicystyką - mówił otwierając koncert wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha.

- To właściwie takie miejsce, gdzie można pogłębić informacje i to jest ta warstwa podstawowa. Radio jest także instytucją w pewnym sensie organizującą nas społecznie i rzeczywiście wspomnienie powodzi to jest najlepszy dowód na to, jaką funkcję pełni. Nie byłoby takiego zaangażowania, takiego ruchu społecznego opolan dla opolan, wtedy 20 lat temu, gdyby nie było radia i tej niezwykłej fantastycznej pracy, którą radio wykonywało, choć samo jak wiemy było dotknięte powodzią - dodaje.

- Pomysł koncertu przed naszą rozgłośnia narodził się w momencie, gdy Józef Skrzek wraz z opolaninem Krzysztofem Pumą Piaseckim, nota bene powodzianinem sprzed 20 lat, który stracił cały dobytek, w tym słynny biały zabytkowy fortepian, nagrali płytę w Studiu M - mówi prezes Radia Opole Piotr Moc.

- Panowie postanowili muzycznie opowiedzieć swoje historie. To jest album instrumentalny, dwupłytowy. Tyle muzyki było, że zdecydowaliśmy się na podwójne wydawnictwo. Był dobry moment, aby porozmawiać o tym, że skoro wydajemy płytę to trzeba było zrobić premierowy koncert. Wspólnymi siłami z urzędem miasta w Opolu udało nam się zrobić fantastyczny skład, setlistę, jak mówią młodzi - dodaje.

Publiczności nie odstraszyło nawet zachmurzone niebo i krople deszczu, które spadły podczas koncertu. Atmosfera była gorąca.
Mirosław Pietrucha
Piotr Moc
Grażyna Łobaszewska
Arkadiusz Czyżewski

Zobacz także

2016-06-14, godz. 13:08, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o argumentach powodujących strach przed dużym Opolem, zaangażowaniu biskupa Andrzeja Czai w sprawę oraz nowych latarniach i spotkaniach przy kawie [FILM] - Bzdury i mity - tak o informacjach, że w Opolu są droższe opłaty między innymi za śmieci powiedział Arkadiusz Wiśniewski. Prezydent Opola odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Romualda Kałwy w Loży Radiowej w ubiegłym ty… » więcej 2016-04-06, godz. 09:28, Kultura i rozrywka Przygotowują się do 800-lecia Opola. Obchody będą trwały cały 2017 rok Trwają przygotowania do obchodów 800-lecia Opola. Przygotowania prowadzi wspólnie z instytucjami kultury i stowarzyszeniami Urząd Miasta. » więcej 2016-02-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu [FILM] W święto zakochanych szalik otulił najbardziej znany opolski zabytek - Wieżę Piastowską Waży 31 kilogramów, ma 38 metrów długości, powstawał przez ponad dwa miesiące, i dziś został zawieszony na Wieży Piastowskiej. Mowa o szaliku, w stworzenie którego zaangażowali się opolanie. » więcej 2015-12-04, godz. 13:25, Wiadomości z regionu 800-lecie miasta Opola ma swoje logo. Wybrano je spośród ponad 100 propozycji 116 prac wypłynęło na konkurs dotyczący loga 800-lecia Opola. Wygrała propozycja Macieja Burdy z Poznania. Zdaniem komisji konkursowej, projekt jest uniwersalny i można go wykorzystać w kampaniach promocyjnych oraz w multimediach. » więcej 2015-10-05, godz. 15:27, Wiadomości z regionu Kto wymyśli logo ochodów 800-lecia lokacji Opola? Opole ogłasza konkurs na logo obchodów 800-lecia miasta. Będzie ono towarzyszyło wszystkim wydarzeniom i przygotowaniom tego święta Opola. Propozycje loga będzie można składać do 20 listopada. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »