800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2018-03-21, 09:20 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Opola mogą przekazać komunikat dla potomnych. W ratuszu trwają prace nad kapsułą czasu

Karty, które trafią do kapsuły czasu [fot. Witold Wośtak]
Karty, które trafią do kapsuły czasu [fot. Witold Wośtak]
Każdy mieszkaniec Opola może zostawić wiadomość dla następnych pokoleń. Od wczoraj (20.03) do środy 28 marca w ratuszu wystawione będą karty, które później trafią do kapsuły czasu przy odlewanym właśnie pomniku Kazimierza I Opolskiego.
Kapsuła przyjmie kształt tulei o wymiarach 60 na 30 centymetrów. - Trafi tam do dwóch tysięcy wiadomości od mieszkańców oraz dokumenty i fotografie związane z 800-leciem miasta - zapowiada Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

- Na specjalnie przygotowanych kartach w ratuszu można wpisać życzenia i przesłanie dla mieszkańców naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że kapsuła, którą w maju umieścimy obok pomnika Kazimierza Opolskiego, przetrwa dziesięciolecia i zostanie otwarta na jubileusz 900-lecia lokacji naszego miasta, czyli za 100 lat.

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, zwraca uwagę, że najwięcej opolskich kapsuł czasu było na wieży ratusza, ale niedawno otwarto skrytki z katedry. - Okazało się, że każda z wież miała taką kapsułę czasu, a wewnątrz było wiele interesujących przedmiotów. Wszystkie zostały dokładnie opisane i sfotografowane. Wiemy zatem dokładnie, co zostało odkryte oraz co powróciło do kapsuł.

Karty, które trafią do kapsuły czasu, znajdują się w ratuszu przy drzwiach wejściowych, a można je wypisać przez siedem dni w tygodniu od 9:00 do 19:00.

Pomnik Kazimierza I Opolskiego zostanie odsłonięty podczas Dni Opola, które rozpoczną się 18 maja.
Łukasz Śmierciak
Urszula Zajączkowska

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »