800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2018-03-21, 09:20 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Opola mogą przekazać komunikat dla potomnych. W ratuszu trwają prace nad kapsułą czasu

Karty, które trafią do kapsuły czasu [fot. Witold Wośtak]
Karty, które trafią do kapsuły czasu [fot. Witold Wośtak]
Każdy mieszkaniec Opola może zostawić wiadomość dla następnych pokoleń. Od wczoraj (20.03) do środy 28 marca w ratuszu wystawione będą karty, które później trafią do kapsuły czasu przy odlewanym właśnie pomniku Kazimierza I Opolskiego.
Kapsuła przyjmie kształt tulei o wymiarach 60 na 30 centymetrów. - Trafi tam do dwóch tysięcy wiadomości od mieszkańców oraz dokumenty i fotografie związane z 800-leciem miasta - zapowiada Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

- Na specjalnie przygotowanych kartach w ratuszu można wpisać życzenia i przesłanie dla mieszkańców naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że kapsuła, którą w maju umieścimy obok pomnika Kazimierza Opolskiego, przetrwa dziesięciolecia i zostanie otwarta na jubileusz 900-lecia lokacji naszego miasta, czyli za 100 lat.

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, zwraca uwagę, że najwięcej opolskich kapsuł czasu było na wieży ratusza, ale niedawno otwarto skrytki z katedry. - Okazało się, że każda z wież miała taką kapsułę czasu, a wewnątrz było wiele interesujących przedmiotów. Wszystkie zostały dokładnie opisane i sfotografowane. Wiemy zatem dokładnie, co zostało odkryte oraz co powróciło do kapsuł.

Karty, które trafią do kapsuły czasu, znajdują się w ratuszu przy drzwiach wejściowych, a można je wypisać przez siedem dni w tygodniu od 9:00 do 19:00.

Pomnik Kazimierza I Opolskiego zostanie odsłonięty podczas Dni Opola, które rozpoczną się 18 maja.
Łukasz Śmierciak
Urszula Zajączkowska

Zobacz także

2017-02-20, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Film "Opole Piastów" w Miejskiej Bibliotece Publicznej W ramach obchodów 800-lecia Opola w środę (22.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja filmu o Opolu. » więcej 2017-02-18, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola. » więcej 2017-02-15, godz. 14:15, Patronaty - polecamy „Miejska legenda – REkonstrukcja / DEkonstrukcja” – wystawy MŚO i GSW Miejska legenda, to wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej tradycji Opola, zarówno kulturalnej, jak i wizualnej. » więcej 2017-02-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole wydało album z okazji 800-lecia. Jest też kartka pocztowa, będzie znaczek Niepublikowane zdjęcia, ilustracje czy stare pocztówki ukazujące Opole na przestrzeni wieków można obejrzeć w wydanym przez urząd miasta albumie. Jest to kolejna atrakcja przygotowana w ramach obchodów jubileuszu stolicy regionu. Bogate… » więcej 2017-02-01, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Historie życiem pisane - książka o losach całych rodzin „Historie życiem pisane” to nowa książka opolskiej dziennikarki Teresy Zielińskiej. Autorka przez lata związana była z Radiem Opole, w którym zajmowała się przede wszystkim publicystyką kulturalną i sprawami regionu. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »