800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2017-10-13, godz. 10:06, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego, swojego autorstwa, jaki stanie na opolskim… » więcej 2017-09-28, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Spotkanie historyczne w muzeum uniwersyteckim Opolski Klub Krajoznawców spotyka się cyklicznie w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK przygotowuje spotkania z opolskimi naukowcami, którzy opowiadają o historii Opola. » więcej 2017-09-24, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Najdłuższa kolorowanka na świecie. W Opolu trwa bicie rekordu Najdłuższa kolorowanka na świecie powstaje w Opolu. Ma 800 metrów długości i ponad 440 metrów kwadratowych powierzchni. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym trwa bicie rekordu Guinnessa na najdłuższą kolorowankę na świecie. » więcej 2017-09-23, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazji 800-lecia Opola. » więcej 2017-09-21, godz. 17:04, Patronaty - polecamy Czy pobity zostanie Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących? Okaże się w niedzielę w CWK! Waży ponad 100 kilogramów i ma 800 metrów długości, a to ile osób będzie ją kolorować, to się dopiero okaże. Mowa o wielkiej kolorowance. Cel jest ambitny: ustanowić światowy Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »