800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2016-06-14, godz. 13:08, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o argumentach powodujących strach przed dużym Opolem, zaangażowaniu biskupa Andrzeja Czai w sprawę oraz nowych latarniach i spotkaniach przy kawie [FILM] - Bzdury i mity - tak o informacjach, że w Opolu są droższe opłaty między innymi za śmieci powiedział Arkadiusz Wiśniewski. Prezydent Opola odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Romualda Kałwy w Loży Radiowej w ubiegłym ty… » więcej 2016-04-06, godz. 09:28, Kultura i rozrywka Przygotowują się do 800-lecia Opola. Obchody będą trwały cały 2017 rok Trwają przygotowania do obchodów 800-lecia Opola. Przygotowania prowadzi wspólnie z instytucjami kultury i stowarzyszeniami Urząd Miasta. » więcej 2016-02-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu [FILM] W święto zakochanych szalik otulił najbardziej znany opolski zabytek - Wieżę Piastowską Waży 31 kilogramów, ma 38 metrów długości, powstawał przez ponad dwa miesiące, i dziś został zawieszony na Wieży Piastowskiej. Mowa o szaliku, w stworzenie którego zaangażowali się opolanie. » więcej 2015-12-04, godz. 13:25, Wiadomości z regionu 800-lecie miasta Opola ma swoje logo. Wybrano je spośród ponad 100 propozycji 116 prac wypłynęło na konkurs dotyczący loga 800-lecia Opola. Wygrała propozycja Macieja Burdy z Poznania. Zdaniem komisji konkursowej, projekt jest uniwersalny i można go wykorzystać w kampaniach promocyjnych oraz w multimediach. » więcej 2015-10-05, godz. 15:27, Wiadomości z regionu Kto wymyśli logo ochodów 800-lecia lokacji Opola? Opole ogłasza konkurs na logo obchodów 800-lecia miasta. Będzie ono towarzyszyło wszystkim wydarzeniom i przygotowaniom tego święta Opola. Propozycje loga będzie można składać do 20 listopada. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »