800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2016-07-29, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Za kilka miesięcy zobaczymy mural związany z jubileuszem Opola Jesienią będzie gotowy mural związany z przyszłorocznym jubileuszem 800-lecia Opola. » więcej 2016-07-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Ratusz zachęca organizacje pozarządowe do współpracy przy obchodach 800-lecia Opola Ponad 550 tysięcy złotych przeznaczy Urząd Miasta Opola na konkursy dla organizacji pozarządowych w związku z jubileuszem 800-lecia miasta. » więcej 2016-07-05, godz. 11:51, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z ks. Waldemarem Klingerem oraz komentarz Dagmary Kostrzewskiej Ks. Waldemar Klinger, nominowany na proboszcza opolskiej katedry - 2 miliony już wydaliśmy, ale to 10% tego co potrzebujemy - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz nominat parafii Podwyższenia… » więcej 2016-07-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Opole przygotowuje się do obchodów 800-lecia - Jesteśmy jednym z najstarszych miast w Polsce. W 2017 roku obchodzimy jubileusz pierwszej lokacji miasta - 800-lecie i chcemy wykorzystać to do promocji Opola, pokazania naszego dorobku, a także do zintegrowania mieszkańców - powiedział… » więcej 2016-07-01, godz. 09:30, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem, naczelnikiem Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola - 800 lecie lokacji Opola to wydarzenie nie tylko na skalę regionu, ale także kraju a nawet świata. Chcemy go wykorzystać do pokazania dorobku miasta, zainteresowanie ofertą kulturową i sportową - powiedział Łukasz Śmierciak, naczelnik… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »