800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2016-09-06, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Miasto chce, by na rynku stanął konny pomnik Kazimierza I Opolskiego Pomnik Kazimierza I Opolskiego siedzącego na koniu na opolskim rynku - to propozycja ratusza skierowana do mieszkańców i radnych Opola w związku z obchodami 800-lecia Opola. Kapituła powołana przez władze miasta wyłoniła dziś cztery… » więcej 2016-08-25, godz. 20:01, Wiadomości z regionu Będą pieniądze na promocję jubileuszu Opola Rada Miasta powiedziała 'tak' planom ratusza dotyczącym promocji 800 - lecia Opola - w budżecie miasta zarezerwowano na nie 250 tysięcy złotych. » więcej 2016-08-25, godz. 08:46, Publicystyka w Radiu Opole Ks.Waldemar Klinger o matce opolskich kościołów, opowieściach z krypty i bardzo dużych pieniądzach na bardzo ambitną renowację - Płyniemy kursem wyznaczonym przez naszych poprzedników, może tylko spróbujemy trochę przyśpieszyć - mówił w Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, który w środę 24 sierpnia oficjalnie objął obowiązki proboszcza opolskiej Katedry… » więcej 2016-08-24, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Muzeum w podziemiach opolskiej katedry? To pomysł związany z odnalezioną kryptą Krypta Jubileuszowa, to pomysł nowego proboszcza opolskiej katedry księdza Waldemara Klingera. Związana jest ona z najnowszym odkryciem jakiego dokonano w tej świątyni. Wczoraj, przypomnijmy okazało się, że pod kaplicą św. Jadwigi… » więcej 2016-08-22, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Duża kampania promocyjna 800-lecia Opola. Będą citylighty i maskotka 250 tysięcy złotych ratusz chce przeznaczyć na wystrój i promocję miasta z okazji 800-lecia Opola. Łukasz Śmierciak z urzędu miasta podkreśla, że jubileusz jest szczególnym wydarzeniem, o którym powinno być głośno. - Przypominać… » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »