800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2016-09-22, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Historyczna inscenizacja "Narodziny miasta" rozpocznie obchody 800-lecia Opola 1 października odbędzie się pierwsza z serii imprez z okazji 800-lecia Opola. Będzie to inscenizacja zatytułowana 'Narodziny miasta'. » więcej 2016-09-21, godz. 18:00, Patronaty - polecamy Jubileusz 800 lat Opola W 2017 roku Opole będzie obchodzić 800-lecie lokacji. Radio Opole będzie na miejscu najważniejszych wydarzeń z tym związanych! A już od 29 września na naszej antenie specjalny cykl poświęcony 800-leciu miasta. Cykl '800 lat - tego… » więcej 2016-09-17, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Konkurs "Obchody 800-lecia lokacji Miasta Opola" rozstrzygnięty Rozstrzygnięto dwuletni konkurs  dla organizacji pozarządowych z okazji jubileuszu 800-lecia Opola. W sumie wpłynęło 48 ofert, a komisja do realizacji 6 zadań konkursowych wyłoniła 13 najlepszych pomysłów. » więcej 2016-09-16, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Opole ma drugą Wieżę Piastowską... z plastikowych butelek. Nietypowy rekord w wykonaniu uczniów PSP nr 5 Z ponad tysiąca plastykowych butelek po wodzie mineralnej powstała 15 metrowa replika opolskiej Wieży Piastowskiej. Zadania tego podjęli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu oraz zaprzyjaźnione przedszkolaki. » więcej 2016-09-09, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole planuje rewitalizację zabytków w rejonie Zamku Górnego Schody prowadzące do kościoła św. Wojciecha oraz place - górny i dolny - znajdujące się przy schodach chcą wyremontować władze Opola. To część projektu, który zakłada rewaloryzację zabytków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »