800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2017-01-13, godz. 14:17, Patronaty - polecamy Koncert w ramach 800-lecia Opola „Music of the Night – Zimowa Opowieść” już dziś Nawiązujące tematycznie do zimy utwory wielkich kompozytorów - w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna z udziałem wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz - będzie można posłuchać już dziś (13.01)… » więcej 2017-01-05, godz. 14:28, Patronaty - polecamy Największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej w Opolu – NCPP podsumowuje rok 2016 196 imprez, 77 koncertów i 62 tysiące sprzedanych biletów - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki podsumowuje rok 2016. A działo się sporo. Na opolskich scenach wystąpiły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) sceny muzycznej: Zbigniew… » więcej 2016-12-29, godz. 12:21, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z wiceprezydentem Opola Mirosławem Pietruchą - 1 stycznia, a więc nowe Opole - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Mirosław Pietrucha, wiceprezydent miasta. - W gruncie rzeczy dla mieszkańców nie zmieni się wiele w tym ludzkim wymiarze, jak odbiór odpadów, czy łatanie… » więcej 2016-12-19, godz. 09:23, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Maciejem Wujcem i komentarz Łukasza Śmierciaka Maciej Wujec, wiceprezydent Opola - Ten etap rewitalizacji ulicy Krakowskiej obejmuje odcinek od dworca PKP do Placu Wolności, w tym - ulicę Wodną, czyli zagospodarowanie zdegradowanych podwórek między Krakowską a Żwirki i Wigury… » więcej 2016-12-12, godz. 14:28, Patronaty - polecamy Kayah gwiazdą sylwestra na Rynku w Opolu Specjalny koncert, którego gwiazdą będzie Kayah, a do tego wyjątkowa oprawa, konkursy z nagrodami i huczny pokaz sztucznych ogni. W tym roku sylwester pod chmurką na opolskim Rynku ma być wyjątkowo huczny, bo rozpocznie jubileuszu 800-lecia… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »