800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2017-01-31, godz. 13:26, Patronaty - polecamy Wyjątkowy koncert w Filharmonii Opolskiej już w piątek – transmisja w Radiu Opole od 18:30 Trwa jubileusz 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, a przed nami kolejne wydarzenie z tej okazji. W najbliższy piątek (03.02) w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert „Orkiestra Pokoleń”. Koncert rozpocznie się o godz… » więcej 2017-01-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Spotkanie miłośników sztuki w Galerii Sztuki Współczesnej Galeria przygotowała nowy projekt, który będzie towarzyszył wystawom w 2017 roku. Projekt ma na celu zebranie miłośników sztuki, którzy odwiedzają placówkę, a także zaproszenie do udziału w wystawach nowych uczestników. » więcej 2017-01-24, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Wystawa opolan o Opolu w Galerii "Elewator" 'Opole - nasze matki, nasi ojcowie - nasze korzenie' to tytuł wystawy stworzonej przez opolan. Dziś (24.01) do godz. 18:00 ostatnia okazja, by do Galerii 'Elewator' w domEXPO przy ul. Kępskiej 8 przynieść rodzinne pamiątki, które mogłyby… » więcej 2017-01-18, godz. 13:35, Kultura i rozrywka Jędrzej Skiba wygrał konkurs na piosenkę o Opolu! [FILMY i ZDJĘCIA] 'Mój krwi zew' - taki tytuł nosi utwór, który wygrał konkurs na piosenkę o Opolu. Utwór Jędrzeja Skiby pokonał pięćdziesiąt innych piosenek nadesłanych na konkurs. Dwudziestoosobowe jury przyznało mu główną nagrodę w wysokości… » więcej 2017-01-18, godz. 11:05, Kultura i rozrywka Obrazy będzie można obejrzeć na Dworcu Opole Główne Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa otworzył na dworcu głównym PKP w Opolu wystawę poplenerową. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »