800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2017-03-18, godz. 19:20, Wiadomości z regionu Król Jan Kazimierz odwiedził dziś Opole. Wrócił po ponad 300 latach W opolskim kościele franciszkanów odbyła się inscenizacja przypominająca o wizycie króla Jana Kazimierza w stolicy naszego regionu. Wtedy to Opole na chwilę stało się stolicą Polski, ogarniętej szwedzkim Potopem. » więcej 2017-03-18, godz. 10:49, Patronaty - polecamy Spotkanie z Andrzejem Hamadą w MBP Jubileuszu 800-lecia Opola trwa, a skoro tak nie może podczas jego trwania zabraknąć spotkania z Andrzejem Hamadą. Takie szykuje się już we wtorek (21.03) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poprowadzi je dziennikarz NTO Artur… » więcej 2017-03-15, godz. 09:30, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i komentarz dr. Bernarda Linka Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego - Zależało nam na tym, żeby nie była to konferencja kolejna z rzędu, ale by była to konferencja naprawdę wyjątkowa, dlatego mamy w programie tak wiele wątków, także… » więcej 2017-03-13, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Prof. Jan Miodek gościł w Opolu. Rozpoczął się Tydzień Naukowy Wykład profesora Jana Miodka na Uniwersytecie Opolskim rozpoczął Tydzień Naukowy w stolicy regionu. To element obchodów jubileuszu Opola, organizowany przez uczelnię i urząd miasta. Znany językoznawca opowiadał mieszkańcom o historii… » więcej 2017-03-12, godz. 21:10, Wiadomości z regionu Osiem wieków Opola. Przed nami Tydzień Naukowy, posłuchamy o pracy, nauce i cnocie opolan Intelektualną ucztę z okazji jubileuszu Opola przygotowały ratusz i Uniwersytet Opolski. Przed nami Tydzień Naukowy, podczas którego nie zabraknie interesujących wykładów, rozpraw i debat. W ramach tygodnia odbędzie się także trzydniowa… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »