800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-10-21, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe

Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Spacer śladami opolskiej gminy żydowskiej [fot. Ewelina Laxy]
Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia "Judaica Opole - ocalić od zapomnienia" odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca związane z Żydami, którzy do 1944 roku mieszkali w Opolu.
- Zainteresowanie historią Opola sprzed 1945 roku rośnie, a dzieje społeczności żydowskiej są jej integralną częścią - mówił dr Maciej Borkowski, historyk, przewodnik dzisiejszego (21.10) spaceru. - Warto o tym przypominać, bo to jest dowód na to, że Opole było kiedyś wielokulturowe, wieloetniczne, wielojęzyczne, wielowyznaniowe i był to najlepszy czas w historii miasta, kiedy ono z takiej malutkiej mieściny stało się miastem porządnym, stolicą rejencji i nikomu wtedy nie przeszkadzało, że część mieszkańców chodzi do kościoła katolickiego, część do ewangelickiego, a część do synagogi.

Jak zaznaczali uczestniczy wydarzenia, gmina żydowska miała duży wpływ na rozwój ówczesnego Oppeln.

- Żydzi stanowili część społeczności, pracowali, budowali, tworzyli. To, że Opole wygląda dzisiaj tak, jak wygląda, to jest też wpływ społeczności żydowskiej - mówił Tomasz, który na spacer przyszedł z synem. - Tych judaików zostało w Opolu bardzo mało, tym bardziej cenne są te, które zostały. - Nie jestem pochodzenia żydowskiego, ale jestem rodowitą opolanką i chciałabym bliżej poznać historię i tej nacji, i swojego miasta - dodawała Joanna.

Spacer był ostatnią częścią wydarzenia "Judaica Opole" zorganizowanego w ramach 800-lecia Opola.
dr Maciej Borkowski
Uczestnicy spaceru

Zobacz także

2017-05-24, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Nagraj wspomnienie i wyślij do archiwum. Powstanie Kronika Opola Tylko do 26 maja można wysyłać wspomnienia swoje lub innych do Archiwum Państwowego w Opolu. Instytucja proponuje stworzenie unikatowej Kroniki Opola. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi wspomnieniami… » więcej 2017-05-20, godz. 01:49, Kultura i rozrywka Najważniejszy koncert obchodów 800-lecia Opola. Publiczność zgotowała owacje na stojąco [FILM, ZDJĘCIA] Utwór o Opolu i plejada gwiazd w amfiteatrze z okazji 800 lat stolicy naszego regionu. Wykonawcy różnych gatunków muzycznych połączeni na koncercie z jazzem w tle. » więcej 2017-05-19, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Wystawa na Małym Rynku. "Trzeba tę historię znać" [ZDJĘCIA] Opolanie mogą poznać historię Opola na planszach z fotografiami. Na Małym Rynku otwarto wystawę fotograficzną z okazji 800-lecia miasta. » więcej 2017-05-19, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Rekord krawatów na 800-lecie Opola pobity. Wydarzenie w ramach dni miasta 974 krawaty na 800-lecie Opola. Na błoniach Politechniki Opolskiej padł oficjalny rekord Polski w liczbie krawatów w jednym miejscu. 'Inicjatywa w krawacie' to kolejne z wydarzeń w ramach trwających Dni Opola. » więcej 2017-05-16, godz. 13:12, Patronaty - polecamy Opole świętuje. Sprawdź program Dni Opola! Dni Opola 2017 rozpoczną się w czwartek (18.05) i potrwają do niedzieli (21.05). Program w tym roku jest wyjątkowo bogaty, a to za sprawą obchodów 800-lecia miasta. Szczegóły zamieszczamy poniżej. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »