800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-09-23, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA]

Wielka Parada Historyczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wielka Parada Historyczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazji 800-lecia Opola.
Jej uczestnicy wyruszyli z ulicy Ozimskiej, żeby kilkoma innymi ulicami dotrzeć do rynku.
Celem pokazania postaci i ważnych dla Opola wydarzeń było przypomnienie 800-letniej historii miasta.

Waldemar Kotas, jako francuski generał z czasów powstań śląskich, uważa, że takie parady są bardzo potrzebne. - Trzeba mieszkańcom przypominać, że Opole istnieje od dawna i również było polskie. Działo się tu wiele rzeczy, o których dzisiaj zapominamy. Na tej ziemi było wiele polskości.

Zdaniem Anny Stec, ubranej w strój średniowieczny, deszczowa pogoda skomplikowała plany uczestników parady. - Jest ciężko, ponieważ gdyby przy niektórych strojach ktoś chciałby ubrać się tak, jak wymaga tego historia, byłby niestety bardzo duży problem z przemakaniem ubrań, obuwia i tak dalej. Pogoda spłatała nam więc figla, ale da się zrobić to wszystko nawet przy podobnej aurze, jeśli ktoś ma chęci i włoży w to serce.

Z kolei prezydent Arkadiusz Wiśniewski ocenia paradę jako połączenie lekcji historii oraz przedstawienia. - To jedno i drugie, bo na przykład drętwo odczytywana z książki lekcja historii może być nudna. Tu natomiast mieliśmy rzeczywiście show, ale o wymiarze dziejowym. Postaci miały epokowe stroje, a Karol Musioł witał wszystkich „ciule”. Myślę, że było dużo zabawy i ciekawości.

Według prezydenta, warto organizować podobne parady w czasie kolejnych rocznic miasta.
Waldemar Kotas
Anna Stec
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2016-11-28, godz. 18:00, Kultura i rozrywka 800 lat Opola oczami nestora opolskich architektów W ramach przygotowań do przyszłorocznych obchodów 800-lecia Opola w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu z czytelnikami spotkał się Andrzej Hamada. » więcej 2016-11-15, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Wojtek Mazolewski opisze Opole w specjalnym utworze na 800-lecie stolicy Opolszczyzny Pomysł powstał w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, by Opole miało swoją piosenkę, opisującą miasto i jego mieszkańców. » więcej 2016-11-14, godz. 16:00, Patronaty - polecamy Wojtek Mazolewski Quintet szykuje piosenkę o Opolu. Będzie też koncert w NCPP To on oswoił jazz i wprowadził go na listy przebojów. Gra na basie i kontrabasie. Jest jednym z współtwórców yassu, liderem zespołów Pink Freud, Bassisters Orchestra i Wojtek Mazolewski Quintet. Tworzy muzykę filmową i teatralną… » więcej 2016-11-10, godz. 14:17, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Łukaszem Śmierciakiem Opole zleciło badania rozpoznawalności marki miasta. Jeden procent badanych kojarzy Opole z morzem, molem i plażą. - To skojarzenie wynikające z bliskości festiwali w Opolu i Sopocie - wyjaśnił Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału… » więcej 2016-10-21, godz. 09:26, Patronaty - polecamy Spotkanie z Jakubem Przebindowskim już dziś w MBP Opole z lat 1945-1979 na pocztówkach z bogatej kolekcji aktora Jakuba Przebindowskiego - to temat albumu, którego premiera już dziś (21.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Neony, murale, dancingi, kina, Pewex, delikatesy, saturator… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »