800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-09-23, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA]

Wielka Parada Historyczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wielka Parada Historyczna w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazji 800-lecia Opola.
Jej uczestnicy wyruszyli z ulicy Ozimskiej, żeby kilkoma innymi ulicami dotrzeć do rynku.
Celem pokazania postaci i ważnych dla Opola wydarzeń było przypomnienie 800-letniej historii miasta.

Waldemar Kotas, jako francuski generał z czasów powstań śląskich, uważa, że takie parady są bardzo potrzebne. - Trzeba mieszkańcom przypominać, że Opole istnieje od dawna i również było polskie. Działo się tu wiele rzeczy, o których dzisiaj zapominamy. Na tej ziemi było wiele polskości.

Zdaniem Anny Stec, ubranej w strój średniowieczny, deszczowa pogoda skomplikowała plany uczestników parady. - Jest ciężko, ponieważ gdyby przy niektórych strojach ktoś chciałby ubrać się tak, jak wymaga tego historia, byłby niestety bardzo duży problem z przemakaniem ubrań, obuwia i tak dalej. Pogoda spłatała nam więc figla, ale da się zrobić to wszystko nawet przy podobnej aurze, jeśli ktoś ma chęci i włoży w to serce.

Z kolei prezydent Arkadiusz Wiśniewski ocenia paradę jako połączenie lekcji historii oraz przedstawienia. - To jedno i drugie, bo na przykład drętwo odczytywana z książki lekcja historii może być nudna. Tu natomiast mieliśmy rzeczywiście show, ale o wymiarze dziejowym. Postaci miały epokowe stroje, a Karol Musioł witał wszystkich „ciule”. Myślę, że było dużo zabawy i ciekawości.

Według prezydenta, warto organizować podobne parady w czasie kolejnych rocznic miasta.
Waldemar Kotas
Anna Stec
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »