800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-09-08, 19:05 Autor: Joanna Matlak

Ulicami Opola przejdzie pierwsza parada historyczna. Od Eufrozyny po Grotowskiego. Reżyseruje Czernik

Król Jan Kazimierz w Opolu. Inscenizacja [fot. Ewelina Laxy]
Król Jan Kazimierz w Opolu. Inscenizacja [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja prasowa o paradzie historycznej [fot. Joanna Matlak]
Konferencja prasowa o paradzie historycznej [fot. Joanna Matlak]
23 września o godzinie 15.00 z parkingu marketu Tesco przy ul. Ozimskiej wyruszy w stronę centrum pochód historycznych postaci ważnych dla miasta. To m.in. Jerzy Grotowski, Karol Musioł, Edmund Osmańczyk a także król Jan Kazimierz. Uczestnikami parady będą również mieszkańcy, przedstawiciele dzielnic miasta, artyści i delegaci miast partnerskich.
- W dwóch miejscach będą lektorzy i aktorzy, którzy będą opowiadać o uczestnikach parady. Finał tego przemarszu będzie na Rynku, gdzie wszyscy zgromadzeni, turyści i zaproszeni goście, będę mogli obejrzeć inscenizację historyczną - mówi Magdalena Matyjaszek z wydziału kultury w opolskim ratuszu.

W paradzie nie zabraknie prezentacji ważnych wydarzeń z życia miasta.

- Przypomnimy o pierwszym festiwalu piosenki polskiej w Opolu. Będzie też przypomnienie 1997 roku czyli wielkiej powodzi. Na ten dział historyczny będą też składać się rekonstrukcje, czyli osoby przebrane np. za Mieszka I czy Eufrozynę. Będą również konie, wozy konne, dorożki i karety - zapowiada Andrzej Czernik, dyrektor teatru Eko Studio i reżyser parady.

Na koniec wydarzenia zaplanowano koncert zespołu Future Folk ze Stanisławem Karpiel - Bułecką.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.opole800.pl.
Magdalena Matyjaszek
Andrzej Czernik

Zobacz także

2017-02-20, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Film "Opole Piastów" w Miejskiej Bibliotece Publicznej W ramach obchodów 800-lecia Opola w środę (22.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja filmu o Opolu. » więcej 2017-02-18, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Miejska Legenda REkonstrukcja i DEkonstrukcja – wspólny projekt muzeum i galerii Wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej pokazuje dzieje miasta na przestrzeni lat. Muzeum proponuje podróż sentymentalną, galeria - nowoczesne spojrzenie na historię Opola. » więcej 2017-02-15, godz. 14:15, Patronaty - polecamy „Miejska legenda – REkonstrukcja / DEkonstrukcja” – wystawy MŚO i GSW Miejska legenda, to wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej tradycji Opola, zarówno kulturalnej, jak i wizualnej. » więcej 2017-02-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole wydało album z okazji 800-lecia. Jest też kartka pocztowa, będzie znaczek Niepublikowane zdjęcia, ilustracje czy stare pocztówki ukazujące Opole na przestrzeni wieków można obejrzeć w wydanym przez urząd miasta albumie. Jest to kolejna atrakcja przygotowana w ramach obchodów jubileuszu stolicy regionu. Bogate… » więcej 2017-02-01, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Historie życiem pisane - książka o losach całych rodzin „Historie życiem pisane” to nowa książka opolskiej dziennikarki Teresy Zielińskiej. Autorka przez lata związana była z Radiem Opole, w którym zajmowała się przede wszystkim publicystyką kulturalną i sprawami regionu. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »