Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-06-20, 16:30 Autor: Cezary Puzyna

"To wielki dzień". Uroczystości z okazji najmłodszego święta w województwie i kraju

Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Dzisiaj po raz pierwszy w historii obchodzimy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przypomnijmy, odpowiednią ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda w Katowicach - 7 czerwca.
Ogólnopolskie święto będzie obchodzone właśnie 20 czerwca i ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

2 maja ustawę przyjął Sejm, 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat. Andrzej Duda podpisał ten akt prawny 7 czerwca w Katowicach.

A dzisiaj (20.06) z okazji nowego święta zorganizowano uroczystości na Górze św. Anny. W samo południe odprawiona została msza w tamtejszej bazylice, a później uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Pomnik Czynu Powstańczego.

Tam były przemówienia, okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem.

Pogoda zmusiła organizatorów do niewielkiej zmiany w scenariuszu. Burza i wichura spowodowała skrócenie przemówień.
Katarzyna Doros rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim

Zobacz także

2022-07-29, godz. 16:30, RTT - artykuły Rekord Prószkowa wciąż nie został pobity. 101 lat temu było tam ponad 40 stopni Dokładnie 101 lat temu, 29 lipca 1921 roku na stacji meteorologicznej w Prószkowie pod Opolem zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. Pomiar wykonano dokładnie o 13:48, a termometr wskazał wtedy 40,2 st. Celsjusza. Od wieku rekord… » więcej 2022-07-28, godz. 16:15, RTT - artykuły "Tak dużego pożaru i tak tragicznego nie było. Trauma zostanie do końca życia". Siedem miesięcy po dramatycznych wydarzeniach na osiedlu AK Od tych dramatycznych wydarzeń mija 7 miesięcy. 30 grudnia ubiegłego roku strażacy otrzymują zgłoszenie o pożarze na osiedlu AK, w bloku przy ulicy Batalionu 'Zośka' 5 w Opolu. » więcej 2022-07-27, godz. 20:00, RTT - artykuły W wakacje rośnie liczba bezdomnych zwierząt i interwencji związanych z ich krzywdzeniem Latem obrońcy zwierząt i pracownicy schronisk nie mogą narzekać na nudę. To niestety za sprawą wezwań do porzucanych zwierząt. Koniec lipca to także letni szczyt pojawiania się bezdomnych kociąt. » więcej 2022-07-27, godz. 16:13, RTT - artykuły Wakacje prawie na półmetku. Czy organizatorzy kolonii i obozów przygotowali dla dzieci bezpieczny wypoczynek? Ponad 30 tysięcy dzieci uczestniczyło do tej pory w koloniach, obozach czy półkoloniach zorganizowanych na Opolszczyźnie i poza naszym regionem. » więcej 2022-07-27, godz. 11:43, RTT - artykuły Bociany - on line. Przysiecz udostępnia transmisję z bocianiego gniazda Życie bocianów z opolskiej Przysieczy można śledzić niemal z każdego zakątka w kraju i z zagranicą. To za sprawą internetowej transmisji, o którą zadbali mieszkańcy i sołtys wspomnianej miejscowości. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »