Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2021-10-08, 16:02 Autor: Marzena Śmierciak

Ile będzie kosztować reaktywacja linii kolejowych Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz?

Zdjęcie ilustracyjne [fot. M.Śmierciak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. M.Śmierciak]
Opolski urząd marszałkowski zlecił przygotowanie opracowania, które odpowie na pytanie, czy odbudowa linii kolejowych Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz ma uzasadnienie ekonomiczne. Według obecnych przewidywań koszt budowy blisko 50 km torów może wynieść około pół miliarda złotych, z czego około 75 mln złotych muszą pokryć samorządy, a resztę - rząd.
Po początkowym entuzjazmie związanym z perspektywą reaktywacji tych linii coraz częściej mówi się o kosztach, niektórzy samorządowcy uważają, że inwestycja pochłonie 800 mln złotych. Wicemarszałek Szymon Ogłaza na razie uspokaja nastroje i czeka na przygotowanie ekspertyzy.

Samorządowcy na dzisiejszym spotkaniu (08.10) wskazywali, że w sierpniu ubiegłego roku otrzymali zapewnienie ze strony byłego już wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego i wiceministra środowiska Michała Wosia, iż rząd pokryje całość inwestycji. - Te rozmowy nadal trwają - usłyszeliśmy na konferencji.

Przypomnijmy, że kursy pociągów pasażerskich w powiecie głubczyckim zlikwidowano 20 lat temu. Nie poddawała się jednak grupa społeczników, która udrożniła przejazd dla drezyn między Głubczycami a Baborowem, zwracając uwagę decydentów, że odbudowa tej linii jest konieczna.

Sprawą zajął się Piotr Wójtowicz.
Posłuchaj - autor Piotr

Zobacz także

2021-04-14, godz. 18:00, ROD - artykuły Leśniczy odkrył nieopodal Pokrzywnicy toporek sprzed 3 tysięcy lat W lasach nieopodal Pokrzywnicy, w gminie Reńska Wieś, pasjonat historii i jednocześnie leśniczy Łukasz Wawrzyńczyk, wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Relikt”, natrafili na prawdziwy skarb - toporek typu czeskiego… » więcej 2021-04-14, godz. 14:47, ROD - artykuły Gorączka, wysypka i inne dolegliwości - zespół PIMS dotyka małych pacjentów. Na Opolszczyźnie dzieci są kierowane do USK w stolicy regionu Kilka tygodni po każdej fali zachorowań na COVID-19 u niektórych dzieci, które zakażenie koronawirusem przeszły łagodnie lub bezobjawowo diagnozuje się PIMS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy. To groźny wieloukładowy zespół… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00, ROD - artykuły Trwają przygotowania do masowych szczepień przeciwko COVID-19 Na Opolszczyźnie dotąd wykonano 190 773 szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 54 tysiące drugą dawką. Pod względem dziennej liczby wykonywanych szczepień w skali kraju nasz region zajmuje 14. miejsce, wyprzedzając jedynie Podlasie… » więcej 2021-04-13, godz. 14:25, ROD - artykuły Pandemia i związany z nią strach oraz niepewność sprzyjają tworzeniu i rozsiewaniu "fake newsów". Dlaczego niektórzy w to wierzą? Mają wprowadzić odbiorcę w błąd, a uwagę przyciągają chwytliwymi tytułami i nagłówkami. Tak zwane 'fake newsy', bo o nich mowa, nie są niczym nowym. Jednak w czasach globalizacji i masowych środków przekazu ich siła stała się… » więcej 2021-04-12, godz. 18:00, ROD - artykuły Historia radiofonii do poznania w Starym Ujeździe. Jeden z mieszkańców Jan Kupka od lat kolekcjonuje radioodbiorniki Antykownia to małe, prywatne muzeum prowadzone przez Jana Kupkę ze Starego Ujazdu. Pan Jan kilka pomieszczeń ma zastawionych od podłogi po sufit starymi radiami, choć znajdą się też i magnetofony szpulowe, adaptery czy telewizory. » więcej
350351352353354355356
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »