Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-09-30, 16:45 Autor: Cezary Puzyna

Tajny plan, czyli co z SOR-em w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu

Szpital Wojewódzki w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Szpital Wojewódzki w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jest tajny plan zlikwidowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, to realne zagrożenie dla zdrowia wszystkich mieszkańców Opola i powiatu opolskiego - przekonuje Janusz Kowalski, kandydat do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Janusz Kowalski od soboty do tablicy wywołuje zarząd województwa, a konkretnie wicemarszałka Romana Kolka, jako odpowiedzialnego za ewentualną likwidację SOR-u. Ten odpowiada, że to wynik nowych standardów dla tych oddziałów wprowadzonych przez ministra zdrowia. Jednocześnie słyszymy, że NFZ rozwiązał umowę ze szpitalem na SOR, bo nie spełnia nowych przepisów.

Co to oznacza dla pacjentów, czym różni się szpitalny oddział ratunkowy od izby przyjęć, czy w razie czego SOR przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym może przyjąć więcej pacjentów?

Od 1 lutego przyszłego roku Szpital Wojewódzki w Opolu zlikwiduje Szpitalny Oddział Ratunkowy. Decyzję podjęto po wprowadzeniu nowych kryteriów przez ministra zdrowia. Prezes szpitala Renata Ruman-Dzido tłumaczy, że według nowych przepisów, każdy pacjent, który trafi na SOR, musi być hospitalizowany w tym szpitalu. Szpital przy ul. Katowickiej nie może tego zapewnić - podkreśla kierownictwo placówki. W tej sytuacji pacjentom pozostanie SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. USK odpowiada, że nie jest w stanie przyjąć takiej liczby pacjentów.

Wicewojewoda Violetta Porowska odpowiada, że to marszałek regionu odpowiada za funkcjonowanie Szpitala Wojewódzkiego. W Radiu Opole przypomniała, że pozostałe 6 szpitali w regionie potrafiło sprostać wyzwaniom rozporządzenia ministra zdrowia.

- W Oleśnie, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich czy Nysie SOR-y umiały spełnić wymagania, to dlaczego w Szpitalu Wojewódzkim nie udało się spełnić wymogów? A może tam nie chce się spełnić tych wymogów - pyta retorycznie wicewojewoda opolska.

Wicemarszałek Roman Kolek stoi natomiast na stanowisku, że to minister zdrowia wprowadził rozporządzenie określające warunki udzielania świadczeń w SOR-ach. - Skoro szpital przy Katowickiej nie spełnia kryteriów, więc to nie jest wina zarządu województwa - przekonuje.
Prezes i lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego

Zobacz także

2019-12-31, godz. 16:00, ROD - artykuły Portfel Polaka AD 2020 2.600 złotych. Tyle od nowego roku będzie wynosiła płaca minimalna w Polsce. To o 350 złotych więcej niż w 2019 roku. To jednak nie koniec zmian. Do góry pójdzie stawka za - przepracowaną na umowie zleceniu - godzinę, inaczej też… » więcej 2019-12-31, godz. 15:00, ROD - artykuły Sylwester na Śląsku Nie drogie suknie, makijaże i bale ale tańce przy dźwiękach wiejskiej orkiestry. A na pokrzepienie - pączki. Do tego jeszcze trochę żartów i oczywiści moc dobrych życzeń. O tym jak kiedyś wyglądała noc sylwestrowa w Żędowicach… » więcej 2019-12-31, godz. 14:32, ROD - artykuły Kruczkiewicz zostaje, Chwalenia odchodzi. Zmiany w radzie powiatu nyskiego Nieoczekiwane zmiany na szczycie powiatu nyskiego. Radni zdecydowali dziś o odwołaniu Jacka Chwaleni z funkcji wicestarosty. » więcej 2019-12-30, godz. 16:00, ROD - artykuły Bery na liście. Śląska tradycja karnawałowa niematerialnym dziedzictwem regionu W okresie Karnawału kolorowe przebrane i głośne grupy na czele z niedźwiedziem, można spotkać w wielu miejscowościach regionu. Ale najdłużej tradycję wodzenia bera kultywują mieszkańcy Krępnej w gminie Zdzieszowice. Dzięki ich… » więcej 2019-12-30, godz. 15:30, ROD - artykuły Drogie nasze drogi. ZDW podsumowuje 2019 W mijającym roku na remonty dróg Urząd Marszałkowski przeznaczył 208 mln złotych natomiast w przyszłym będzie około 50 mln złotych mniej. » więcej
475476477478479480481
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »