Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Na Wyspie Bolko środowisko twórców, lekarzy i…
2016-07-05, 11:05 Autor: Justyna Przyborowicz

Na Wyspie Bolko środowisko twórców, lekarzy i terapeutów dyskutowało o poezji [FILM, ZDJĘCIA]

„Piszę, bo czuję – tak jak Ty” - dyskusja na Wyspie Bolko (04.07.2016)
Posłuchaj dyskusji Justyny Przyborowicz o poezji
Dyskusja o wartości jaką niesie poezja w życiu i zdrowiu, zainaugurowała cykl Justyny Przyborowicz "Piszę, bo czuję - tak jak Ty".

- Poezja to bardzo osobista rzecz, zwłaszcza jeśli ktoś zabiera się za pisanie, za jakąś twórczość. Ocenianie tego nie ma sensu. Nie ma żadnej skali, by można było to ocenić. Mogę powiedzieć co robi na mnie wrażenie, mogę coś ewentualnie doradzić, ale wiem, że bardzo często u podstawy tych wszystkich działań jest chęć przekazania własnych emocji na różne tematy - mówił poeta Tomasz Różycki.

- Patrzę na to już z innej perspektywy, oprócz funkcji terapeutycznej, ważna jest również ucieczka od emocji i poszukiwanie dystansu. Dystans do własnych emocji jest istotny, bo jeśli ktoś zajmuje się tym dłużej, będzie poszukiwał dla nich formy. Bardzo często im dalej od siebie i własnych silnych uczuć się ucieknie i będzie potrafiło się to przekazać w dystansowany sposób, tym lepsze będą wiersze - stwierdził poeta.

- Zawsze jest duża ciekawość człowieka, a potem ważne jest to, by pozwolić mu mówić, słuchać i być przy nim. To jest lustro, które działa w dwie strony. Im więcej swoich rzeczy pokazuje, tym głębiej siebie widzi i poznaje. Twórcza osoba staje się bardziej ciekawa siebie i chce doświadczać swoich możliwości - zaznaczyła terapeutka Iwona Kapral.

W dyskusji wzięli udział: poeta Tomasz Różycki, lekarz Ewa Pendziałek, ksiądz poeta Mateusz Dąbrowski, poeta Kordian Michalak, terapeutka Iwona Kapral, poetka Ewa Kaca i pedagog teatru Alicja Morawska-Rubczak.

Zobacz także

2021-12-20, godz. 21:00 Sandra Lewandowska i Justyna Oleksy o działaniach Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Sandrą Lewandowską, Justyną Oleksy rozmawiamy o działaniach teatralnych Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego Opolu. Czym jest pedagogika… » więcej 2021-12-16, godz. 13:05 Opolska Cepelia i jej wpływ na wzór opolski. Rozmowa z Magdaleną Poprawką O historii opolskiej Cepelii i twórcach ludowych tam zatrudnionych rozmawialiśmy z badaczką tego tematu - Magdaleną Poprawką, która jest stypendystką Marszałkowskich… » więcej 2021-11-29, godz. 21:00 Izabela Żbikowska o XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc Izabela Żbikowska z opolskiej Fundacji HumanDoc, która edukuje i działa na rzecz problemów globalnych zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych… » więcej 2021-11-20, godz. 18:12 Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane… » więcej 2021-11-16, godz. 17:34 "Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch… » więcej 2021-10-22, godz. 21:04 LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak? O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana… » więcej 2021-11-10, godz. 16:27 Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką… » więcej 2021-10-29, godz. 21:47 "Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku… W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie… » więcej 2021-10-25, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” Rozmawiamy o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” z autorką- dr Sylwią Gawłowską, dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury. Przyglądamy… » więcej 2021-10-20, godz. 12:35 Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »