Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2018-02-28, godz. 15:00 O Grotowskim, Kołakowskim, Miłoszu - czyli bohaterach swoich filmów - opowiada autorka Maria Zmarz-Koczanowicz Maria Zmarz-Koczanowicz to absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także studiów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego… » więcej 2018-02-26, godz. 00:00 Ekipa filmu "Fale" o tym jak robi się kino społeczne Artyści opowiedzą o pięknym dramacie społecznym, filmie "Fale", który został zauważony i nominowany do najważniejszych nagród filmowych m.in. Złotych… » więcej 2018-03-12, godz. 00:00 Andrzej Stasiuk o Wschodzie Andrzej Stasiuk to prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im… » więcej 2018-02-20, godz. 09:00 Początek awangardy w opowieści historyka sztuki - Anny Saciuk-Gąsowskiej Anna Saciuk-Gąsowska to kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, która wygłosiła wykład w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jej prelekcja otworzyła cykl wykładów… » więcej 2018-02-16, godz. 00:00 Sylwia Chutnik o kobietach i języku swoich książek Sylwia Chutnik to autorka, która zadebiutowała "Kieszonkowym atlasem kobiet". Został on świetnie przyjęty przez czytelników i krytykę oraz przetłumaczony… » więcej 2018-02-25, godz. 00:00 Ich ilustracje to piękna i twórcza praca - opowieść Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak W Polsce mamy znakomitych ilustratorów książek dla dzieci. Docenieni są przez IBBY, czyli międzynarodową organizację non-profit zajmującą się promocją… » więcej 2018-02-15, godz. 10:00 Tworzy komiksy o poważnych sprawach społecznych - Spell Tomasz Grządziela, uznany polski autor komiksów, tworzy albumy pod pseudonimem Spell. Jego historie dotykają trudnych społecznie spraw, jak np. opowieść… » więcej 2018-02-13, godz. 11:00 Francuska literatura i sztuka uwodzenia - opowiada prof. Krystyna Modrzejewska - Kultura francuska zawsze była tą dominującą. Jeśli popatrzą Państwo na podręczniki literatury na świecie, to bez żadnej wątpliwości potwierdzają… » więcej 2018-01-30, godz. 00:00 Dwa wywiady o Stanisławie Lemie z Tomaszem Fiałkowskim i Wojciechem Orlińskim Jaki był Stanisław Lem prywatnie? Czy obcując z nim miało się świadomość jego geniuszu? Jak wyglądała relacja Lema z jego żoną? Te pytania Justyna… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »