Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra…
2018-03-05, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska

Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Aleksandrą Bockowską
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL. Właśnie wtedy moda miała znaczenie i z sentymentem wspominana jest przez tych, którzy mimo trudu próbowali oryginalnie wyglądać. O wielu modowych aspektach tamtych czasów napisała Aleksandra Boćkowska.

Justyna Dziedzic pytała autorkę książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” dlaczego we wspomnieniach tamten czas wielu ludziom kojarzy się właśnie z odzieżą.
- Ubrania w PRL-u odgrywały szczególną rolę, ponieważ trudno było ubrać się modnie idąc do sklepu. Trzeba było się trochę napracować. Samemu uszyć, gdzieś poszukać, mieć znajomego za granicą, który przysyła paczki, mieć znakomitą krawcową, znaleźć wykroje, materiały. Kosztowało to dużo wysiłku i właśnie przez ten wniesiony trud te ubrania zostały na długo w pamięci. To główna przyczyna tego sentymentu. – mówi Aleksandra Boćkowska.

- Na pewno nie chciałam pisać umownie mówiąc o saturatorach i ćmielowskiej porcelanie. Jest tak z PRL-em, że oczywiście parę ważnych rzeczy wydarzyło się w designie, modzie, prasie. Przeszło do historii i wydaje się że to dominowało. Tak jednak nie było w polskich domach i szafach. Jedna z moich bohaterek mówi, że PRL to nie były saturatory, ale system opresji. Ona była ciężko doświadczona przez ten system. Mnie bardzo zależało żeby pokazać nie tylko ubrania i stanie w kolejkach, o czym się dużo opowiada ale pokazać bardzo wyraźnie tło systemu. – opowiada o swojej książce autorka.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 16:31 Duchowe i muzyczne przeżywanie Triuddum Paschalnego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Jak wygląda przeżywanie Triuum Paschalnego w tradycji luterańskiej, skoro to Wielki Piątek jest dniem, na którym koncentruje się najwięcej uwagi? Jaka kolorystyka… » więcej 2021-04-02, godz. 15:15 O strukturze Wielkiego Postu i ludowym podejściu do Triduum Paschalnego oczami muzykologów Kiedy zaczyna się świętowanie, ile dni tak naprawdę trwa Triduum Paschalne i co warto wiedzieć o muzycznym wymiarze przeżywania dni wieńczących Wielki… » więcej 2021-04-02, godz. 10:15 Izabela Jasińska o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś na Opolszczyźnie Izabela Jasińska, etnografka z Muzeum Śląska Opolskiego, opowiada o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś. Rozmawiamy nie tylko obrzędowości Wielkiego… » więcej 2021-03-31, godz. 14:44 Święta w Meksyku. Agnieszka Kimla opowiada o Wielkanocy Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z opolanką w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała o meksykańskich tradycjach związanych… » więcej 2021-03-29, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Jak co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jona Batiste'a, „We Are”, książce autorstwa Kazuo Ishiguro… » więcej 2021-03-24, godz. 12:09 Czy Patryk Szymański znalazł złoto w Tanzanii? Prymitywne metody wydobywcze i bogactwo tylko dla wybranych. O kopalni złota, którą na swojej drodze napotkał w Tanzanii opolski podróżnik - Patryk Szymański… » więcej 2021-07-30, godz. 21:11 Królowa Odbicia - słuchowisko dla dzieci powstało na Politechnice Opolskiej. Rozmowa z dr inż. Anną Deptułą i Dawidem… Na Politechnice Opolskiej powstała internetowa, kulturalna propozycja dla dzieci. Grupa studentów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przygotowała… » więcej 2021-03-22, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutujemy o płycie Lany Del Rey - „Chemtrails Over The Country Club”, książce autorstwa… » więcej 2021-03-18, godz. 22:15 Z wizytą w Pokoju u diakon Katarzyny Kowalskiej i księdza Eneasza Kowalskiego: o radościach, troskach i życiu kulturalnym… Wybraliśmy się do Pokoju (pow. namysłowski), który każdego roku z powodzeniem zamienia się w wielki salon muzyczny, by przekonać się jaki jest stan zabytkowych… » więcej 2021-03-08, godz. 21:01 Agata Wilczek o wystawie w Prudnickim Ośrodku Kultury Rozmawiamy z Agatą Wilczek - artystką- malarką i rzeźbiarką, kustoszką Galerii NA PODDASZU Prudnickiego Ośrodka Kultury o wystawie "Na ślubnym kobiercu"… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »